/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Okna źródłem dobrego klimatu

Roto

Autor: oprac. kaj
Źródło: Roto
Data: 2010-03-16


Okno to nieodzowny element mieszkania, dzisiaj trudno jest sobie wyobrazić jego brak.

Fot. Roto

Droga do dzisiejszych okien przybrała realny kształt przed ok. 6000 lat. Otwory wentylacyjne wysoko, w górnej części jaskiń służyły zaopatrzeniu siedlisk ludzkich w świeże powietrze. Światło wpadało do wnętrza przez otwór wejściowy lub pochodziło od ognia, a zajrzeć do środka było tak samo trudno jak i wyjrzeć na zewnątrz. Powoli zrodziła się potrzeba nawiązania kontaktu z otoczeniem.

Zaczęto zatem wykuwać małe otwory w skalnej ścianie. Vindauga – staroislandzkie określenie przodka okna – we współczesnym języku oznacza tyle co „oka wiatru” i było podstawą dla łacińskiego słowa fenestra, które otwory te nazywało. Dla ochrony domostwa przed wiatrem i słońcem zakrywane były one w ciągu dnia warstwą błony zwierzęcej, pergaminu lub tkaniny roślinnej.

Właściwie tylko w kościołach i kaplicach stosowano cienkie, przejrzyste szyby z alabastru. O ile starożytni rzymianie dokładali starań, żeby wynaleźć przeszklone okna, o tyle ich największe sukcesy miały bardzo małe wymiary i zaliczyć je było można do okazów niezbyt przeziernych. Tak wyglądało to mniej więcej do XVII wieku, zanim nauczono się wytwarzać przejrzyste szkło kryształowe. Jego wynalezienie było kamieniem milowym w historii kultury okiennej.

Dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym nowoczesnych systemów okiennych przez cały rok mamy niezmiennie wysoki komfort mieszkania we własnych czterech ścianach. Zimą ich zasługą jest to, że w domu jest ciepło i przytulnie. Szyba termoizolacyjna jest w stanie stawić czoła nawet syberyjskim mrozom. W upalne letnie dni rolety, markizy i żaluzje utrzymują przyjemny chłód nawet w pomieszczeniach z obszernymi przeszkleniami. Jednak nie tylko klimat wnętrz i jakość mieszkania zależy od jakości okien.

O wiele ważniejsze jest to, że świetnie sobie radzą z wyciszaniem hałasu - oczywiście, o ile pochodzi on z zewnątrz! Dźwiękoszczelne okna z podobną skutecznością izolują uliczny hałas, co i sąsiedzką giełdę informacyjną na podwórzu, zapewniając domownikom niebiański spokój.

Kto narzeka na hałas, wysokie koszty ogrzewania zimą albo przegrzewanie latem, nie powinien zwlekać ani chwili przed poddaniem własnych okien krytycznej ocenie. Przejście na nowoczesną technologię okienną przyczynić się może nie tylko do zdecydowanej poprawy komfortu mieszkania i odczuwalnej redukcji kosztów ogrzewania, ale znacząco podnosi również wartość nieruchomości zarówno w przypadku zamiaru jej wynajmu jak i sprzedaży.

Okna decydują o wyglądzie i klimacie panującym w domu. Konstrukcje okienne pojedyncze lub zespolone, materiał, z którego okna są wykonane, sposób otwierania: uchylny, przesuwny, klapowy, obrotowy czy też tradycyjny – rozwierny nadaje budowanemu domowi indywidualny charakter, a odpowiedni dobór okien stanowi o jego funkcjonalności. Okna dachowe np. wpływają na walory użytkowe wnętrz, które doświetlają i wentylują, zawsze w zależności od wysokości ich zamontowania i od umiejscowienia osi obrotu skrzydła. Okna obrotowe mają oś obrotu w połowie wysokości skrzydła, okna z podwyższoną osią obrotu – powyżej 2/3 wysokości, a okna uchylno-obrotowe w górnym ramieniu.

Nowe okna zmieniają klimat panujący w pomieszczeniach. Są tak szczelne, że nie wypuszczają cennego ciepła. Z drugiej strony jednak tylko przy otwartym oknie mamy szansę na odrobinę świeżego powietrza. Prawidłowo wietrzyć trzeba jednak umieć, a umiejętność to nader rzadka, dlatego pomocne mogą być w tym zakresie okna wyposażone w najnowocześniejszą technologię, umożliwiającą samoczynne wietrzenie pomieszczeń. Zaprogramowane ustawienie zapewnia w razie potrzeby dzięki automatycznemu uchyleniu skrzydła, że w pomieszczeniu zostanie wymienione powietrze. Gdy jest już po wszystkim, okna zostają samoczynnie zaryglowane i mogą być otwierane i zamykane manualnie. Jest to niezwykle wygodne rozwiązanie, które może sterować nawet systemem grzewczym budynku. Najważniejsze, że mechanizm uchylająco-ryglujący jest dyskretnie ukryty w obwodzie okucia i nie widać go na skrzydle, podobnie jak dyskretna jest ukryta pod tynkiem izolacja całego okna, zabezpieczająca dom zimą przed chłodem. Oszczędzanie energii jest zatem nie tylko łatwe i wygodne, ale może także wyglądać niezwykle efektownie. Nie tylko rosnące koszty ogrzewania, ale także odpowiedzialność za środowisko naturalne powinny obchodzić nas wszystkich. Znakomitym sposobem na optymalizację zużycia energii może być połączenie termoizolacyjnych okien i sterowanych elektronicznie mechanizmów wentylacyjnych.

Okna drewniane mają najdłuższą tradycję, mimo że nowoczesna ich odmiana z historycznymi poprzednikami wspólny ma już tylko materiał wyjściowy. Dzisiaj ramy okien powstają z wielowarstwowej klejonki. Dzięki temu są nie tylko odporne na odkształcenia, ale odznaczają się także małą masą przy względnie dużej wytrzymałości, trwałości i izolacyjności cieplnej. Drewno jest znakomitym regulatorem wilgotności, dzięki czemu zapewnia dobry i zdrowy klimat pomieszczeń. Mniej więcej co pięć lat wymaga odnowienia zewnętrznej warstwy ochronnej.

Wytrzymałe i łatwe w pielęgnacji są okna z profili PCV. Nie poddają się wpływom temperatury nawet w dużym przedziale wartości i są odporne na działanie promieni słonecznych oraz podwyższoną wilgotność.

Okna z profili aluminiowych odznaczają się dużą trwałością i tym, że nie wymagają praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych. Ich wyrazistą cechą jest nowoczesny wygląd i szeroki wachlarz dostępnych wariantów kolorystycznych.

Wyjątkową trwałością odznaczają się Okna z profili drewniano-aluminiowych. Drewniany profil osłonięty jest od zewnątrz aluminiową maskownicą. Połączenie drewna jako dobrego izolatora z materiałem odpornym na wpływy środowiska buduje przyjazny klimat wnętrz.

Wybierając okna należy zawsze kierować się założeniami architektonicznej koncepcji domu i właściwościami danego materiału. Do pomieszczeń na poddaszu o dużej wilgotności powietrza zaleca się stosowanie okien z profili PCV – wyjątkowo odpornych na wilgoć i niewymagających zabiegów pielęgnacyjnych.

Okna źródłem dobrego klimatu (Zdjęcia: 2) 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA