/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Leśnicy z Parków Narodowych chcą zachować układ zbiorowy

PAP

Autor: skrót. dja
Źródło: PAP
Data: 2010-03-11


Związek Leśników Polskich Parków Narodowych chce, by minister środowiska uwzględnił postulaty leśników w nowelizowanej ustawie o ochronie przyrody. Chodzi m.in. o zachowanie układu zbiorowego i wpisanie do ustawy wysokości dotacji dla parków narodowych.

Związek przekazał do ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego i głównego konserwatora przyrody Janusza Zaleskiego list, w którym "zgłasza zdecydowany protest" z powodu nieuwzględnienia jego postulatów w przygotowywanym przez resort środowiska projekcie nowelizacji ustawy o ochronie przyrody.

Najnowsza wersja tego dokumentu pochodzi z 3 marca. Projektowana nowelizacja, która ma obowiązywać od początku 2011 roku, zmienia formę prawno-organizacyjną Parków Narodowych. Nie będą już one jednostkami budżetowymi, ale otrzymają osobowość prawną, która pozwoli im na prowadzenie dotychczasowych działań, czyli m.in. uzyskiwanie przychodów i przeznaczanie ich na cele ochrony przyrody.

Jest to związane z wejściem w życie ustawy o finansach publicznych, która nakazuje jednostkom budżetowym likwidację gospodarstw pomocniczych i zakazuje uzyskiwania dochodów.

Problem w tym, że roczny koszt funkcjonowanie 23 polskich parków w 2008r. wyniósł ponad 193 mln zł, z czego z budżetu pochodziło ponad 78 mln zł co pozwoliło jedynie na sfinansowanie wynagrodzeń pracowników. Pozostałe pieniądze pochodziły m.in. z dochodów gospodarstwa pomocniczego np. ze sprzedaży drewna.

Pracownicy zrzeszeni w Związku Leśników obawiają się, że nowe przepisy nie zabezpieczą w dostateczny sposób interesów pracowników parków oraz bezpieczeństwa na terenie parków. Domagają się od ministra środowiska, by złożył odpowiednie zapewnienia na piśmie. Oczekują na odpowiedź do 15 marca.

Leśnicy domagają się, by w nowym podmiocie prawnym, jakim będą parki narodowe, nadal obowiązywał ponadzakładowy układ zbiorowy, co ma zapewnić dotychczasowe przywileje pracownicze - takie jak 13. pensja, wyższe nagrody jubileuszowe czy odprawy emerytalne. Ponadto Związek chce zagwarantowania zatrudnienia dla wszystkich pracowników w likwidowanych gospodarstwach pomocniczych.

Związek postuluje też zapisanie w nowelizacji kwoty dotacji dla parków narodowych. Zdaniem przewodniczącego ZLP PN Piotra Kozłowskiego, jest to konieczne, gdyż bez takiego zapisu, można będzie ograniczać dotacje. Dyrekcje parków, chcąc zabezpieczyć pieniądze na wszystkie działania, w tym płace, mogą być zmuszone do coraz większej sprzedaży drewna.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA