/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

XI Submisja Drewna Cennego Krosno 2010

Lasy Państwowe

Autor: Edward Marszałek
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-03-01


XI Submisja Drewna Cennego na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie przyniosła interesujące rozstrzygnięcia. Przedstawiamy wyniki tej submisji.

XI Submisja Drewna Cennego Krosno 2010XI Submisja Drewna Cennego Krosno 2010Fot. Lasy Państwowe

Otwarcia ofert dokonano 26 lutego, czyli tradycyjnie w ostatni piątek tego miesiąca, w Nadleśnictwie Brzozów. O prawo zakupu najlepszego surowca ubiegało się w tym roku 20 kupców, reprezentujących firmy z Polski, Austrii, Estonii, Niemiec i Słowacji.

W tym roku nadleśnictwa z terenu RDLP w Krośnie zaoferowały prawie 1425 m sześc. - co oznacza, że jest to wciąż jeden z największych przetargów na drewno cenne w Europie Środkowej. Sprzedano 1285 m sześc., z tego najwięcej drewna dębowego - 523 m sześc., i jaworowego - 383 m sześc.

- Sprzedaż prawie 90 proc. oferowanego przez nas surowca trzeba uznać za duży sukces, zwłaszcza w dzisiejszych realiach gospodarczych - stwierdził Edward Balwierczak, dyrektor RDLP w Krośnie. - Osiągnięte ceny średnie w poszczególnych gatunkach są zadowalające i odzwierciedlają najnowsze tendencje na rynku drewna cennego.

Najwyższą cenę średnią - 1551 zł za metr sześc. - uzyskano za drewno jaworowe. Najdrożej sprzedano kłodę z Nadleśnictwa Dukla, za którą nabywca zaoferował 12 222 zł za metr sześc. Pozyskano ją w leśnictwie Zyndranowa w kompleksie leśnym Ostra, w trakcie standardowych cięć pielęgnacyjnych. Wciąż zatem niepobity pozostaje rekord cenowy uzyskany podczas VII submisji w 2006 roku. Wówczas to za kłodę jaworu, pozyskanego w Nadleśnictwie Bircza, niemiecka firma okleiniarska zaoferowała 27 072 zł za metr sześc.

Całość drewna na submisję wybrana została spośród pozyskanego w ramach cięć planowych. Na terenie RDLP w Krośnie pozyskuje się rocznie prawie 1,8 mln m sześc. drewna.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz