/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Finlandia zainwestuje w rosyjskie lasy

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-02-21


Finlandia jest gotowa zainwestować około 20 mln euro w ramach projektów realizowanych w Rosji - poinformował Paavo Väyrynen, Minister Handlu Zagranicznego i Rozwoju Finlandii. Większość z nich realizowana ma być w regionach sąsiadujących z Finlandią, w szczególności okolic Sankt Petersburga, Leningradu, Murmańska, Archangielska i Karelii.

Las w okolicach St. PetersburgaLas w okolicach St. PetersburgaFot. Maria Li, stock.xchng

Za najbardziej perspektywiczne obszary kooperacji uznano logistykę i edukację oraz przemysł drzewny, włącznie z  partycypacją Finlandii w rosyjskich programach rozwoju dróg leśnych i optymalizacji prawa leśnego.

Rosja jest strategicznym partnerem gospodarczym w zakresie dostaw surowca drzewnego dla fińskiego przemysłu drzewnego i papierniczego. To przede wszystkim dzięki staraniom premiera Mattiego Vanhanena rosyjski rząd przedłużył do końca 2010 roku moratorium na wzrost cła wywozowego na drewno okrągłe.

Rosja od 2007 roku stopniowo podnosi cło wywozowe na surowiec drzewny, co ma zablokować jego wywóz i spowodować wzrost inwestycji w rosyjski przemysł drzewny. Od 1 stycznia 2009 roku cło miało wzrosnąć z 15 do 50 euro za metr sześcienny drewna. Dzięki prowadzonym przez fiński rząd negocjacjom, Rosjanie wstrzymali podwyżkę cła, najpierw do końca 2009r, a następnie na rok 2010. Władimir Putin, premier Rosji, podczas rozmów w listopadzie ubiegłego roku nie wykluczył, że moratorium będzie obowiązywało także w 2011 roku.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz