/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drzwi z płyt HDF i MDF - alternatywa dla drewna litego

Invado

Autor:
Źródło: Invado
Data: 2010-02-21


Kiedy stoimy przed decyzją dotyczącą wyboru drzwi, liczy się nie tylko estetyka, ale i materiał, z którego zostały wykonane. Dlatego zanim udamy się do sklepu, warto zapoznać się ze znaczeniem kilku pojęć i skrótów, które z pewnością znajdziemy w opisie skrzydeł drzwiowych.

Fot. Invado

Najważniejsze, bo najczęściej spotykane oznaczenie to skrót MDF i HDF, mówiący o tym, że drzwi zostały wykonane z płyty pilśniowej. Jednak ograniczenie jego znaczenia do tej tylko informacji, byłoby sporym niedopowiedzeniem. Są to produkty drewnopochodne, które powstają w wyniku sprasowania włókien drzewnych z dodatkiem związków łączących i utwardzających w wysokiej temperaturze i pod dużym ciśnieniem.

MDF – Medium Density Fireboard jest oznaczeniem średniogęstej płyty z włókien drzewnych. Cechuje ją wysoka jakość oraz szerokie zastosowanie praktyczne. Jej jednorodny skład i gęstość znacząco ułatwia obróbkę maszynową: uzyskanie różnorodnych profili, wiercenie czy frezowanie. Gęstość płyty stanowi od 650 do 850 kg/m3.

HDF - Hight Density Fibreboard jest to płyta z włókien drzewnych, która charakteryzuje się dużą twardością i podwyższoną gęstością (powyżej 850 kg/m3). Jest to zazwyczaj cienka płyta, będąca alternatywą dla sklejki drewnianej.

Powszechne w użyciu płyty MDF i HDF produkowane są w ściśle określonych warunkach. Ścinki drewna rozcierane są na włókna i zaprawia żywicą. Następnie suszy się je i formuje w ciągłą matę. Ta z kolei cięta jest na arkusze, które poddaje się wysokiej temperaturze i znacznemu naciskowi. W efekcie powstaje materiał o jednorodnym składzie w całym przekroju. Walorem wartym uwagi jest olbrzymia gęstość płyty, która często przekracza aż o 50% gęstość litego drewna. Mimo niewielkiej grubości, w jakich produkowane są płyty MDF i HDF, charakteryzują się wyjątkową twardością. W konsekwencji przekłada się to na wysoką trwałość drzwi wykonanych z tego materiału. Dlatego właśnie są tak często wybierane przez osoby budujące i remontujące mieszkanie.

Płyty MDF i HDF stosowane są w przemyśle meblarskim, stolarstwie i budownictwie. Stanowią materiał konstrukcyjny, dekoracyjny i okładzinowy. Doskonale sprawdzają się również jako okładziny ścienne. Wytwarza się z nich m.in. meble, panele ścienne, kasetony. Drzwi wykonane z tego materiału stanowią tańszą alternatywę dla tradycyjnych drzwi drewnianych. Decyduje to o ogromnej popularności płyt pilśniowych. – Wszystkie drzwi okleinowane w naszej ofercie mają ramę wykonaną z płyty MDF, która dodatkowo jest obłożona obustronnie płytą HDF – wyjaśnia Marek Kapica, dyrektor ds. handlowych firmy INVADO.

Dzięki zastosowaniu naturalnych materiałów, zarówno płytę MDF, jak i HDF można określić mianem ekologicznych. Do niezaprzeczalnych zalet zalicza się również, wspomniana już, niewielka cena oraz łatwości obróbki. Na tym jednak nie koniec. MDF i HDF sprawdza się także jako izolator akustyczny, chroniący pomieszczenia od niechcianych hałasów. Jest to szczególnie istotna cecha, kiedy dotyczy drzwi wewnętrznych. – Płyty pilśniowe są ciekawym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na cenę i właściwości. Dają gwarancję trwałości – przekonuje Marek Kapica z INVADO. – Nie wypaczają się tak, jak drzwi z litego drewna, a ich zwiększona gęstość poprawia odporność na uszkodzenia mechaniczne – dodaje. Nic więc dziwnego, że płyty MDF i HDF są najczęściej wybierane zarówno przez producentów stolarki, jak i klientów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

trwałość drzwi z płyt

"Płyty pilśniowe są ciekawym rozwiązaniem, nie tylko ze względu na cenę i właściwości. Dają gwarancję trwałości " - drzwi z płyty czy plastra miodu są tyle warte ile okleina. Co mi po "trwałych" drzwiach które są oklejone papierem który można czymkolwiek zarysować (np przy wnoszeniu mebli) i wtedy kicha bo niczym tego nie można naprawić.

Robert [27]Odpowiedz na ten komentarz2010-02-21 20:59:17

Zgłoś nadużycie

Dokładnie ma Pan racje, z tego co obserwuję to wszystko zależy od ...

zasobności portfela klienta, bo wiadomo że drzwi z "papieru" są znacznie tańsze niż drewniane no ale.....reszta nie ma szans, bo co drewno to drewno...na lata!!

Jakub K. [4]Odpowiedz na ten komentarz2010-02-24 09:54:19

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz