/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Vancouver 2010: Olimpijscy zwycięzcy staną na podium z drewna

Mocoloco.com

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Mocoloco.com
Data: 2010-02-13


Jednym z motywów przewodnich rozpoczętych właśnie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver jest "sustainability" czyli "zrównoważony rozwój" nie szkodzący środowisku. Zgodnie z tą filozofia projektowano wioskę olimpijską, projektowano nowe budynki, rozwiązania logistyczne i wiele innych.

Olimpijskie podium z drewna - Vancouver 2010Olimpijskie podium z drewna - Vancouver 2010Fot. James Lee

Kanada to jeden z największych na świecie producentów drewna, surowca które jest jednym z symboli tego kraju. Według nas jednym ze wspaniałych pomysłów jest wyeksponowanie tego ekologicznego materiału m.in. w postaci podium na którym dekorowani będą olimpijscy mistrzowie.

Designerski projekt podium, którego autorami są James Lee i Leo Obstbaum, został zainspirowany wyglądem pokrytego śniegiem łańcucha górskiego z okolic Vancouver i Whistler. 23 sztuki podium dla zdobywców medali w konkurencjach indywidualnych i zespołowych sfinansowane zostały z wpłat społeczności, przedsiębiorstw i osób fizycznych z regionu Kolumbii Brytyjskiej, najdalej na zachód wysuniętej prowincji Kanady, której największym miastem jest Vancouver. Kolumbia Brytyjska to również kanadyjskie zagłębie przemysłu drzewnego.

Podesty wykonane są z dwóch gatunków drewna iglastego, charakterystycznych dla Kolumbii Brytyjskiej: Żywotnika olbrzymiego (Western Red Cedar - Thuja plicata) oraz Daglezji zielonej (Douglas-fir - Pseudotsuga menziesii). W zależności od przeznaczenia (konkurencji sportowej) posiadają następujące wymiary: od 4,8 m do 15,3 m długości, 1,7 m do 5,0 m szerokości oraz  pół metra wysokości w najwyższym punkcie czyli miejscu przeznaczonym dla zdobywców złotych medali. Waga podium wynosi od 200 do 260 kg.

Podium zostaną użyte podczas 86 ceremonii dekoracji olimpijskich oraz 64 ceremonii Paraolimpiady, która odbędzie się w marcu br.

James Lee i Leo Obstbaum zaprojektowali również drewniane tace na których prezentowane będą olimpijskie medale. Podobnie jak w przypadku podium ich kształt przypomina naturalne ukształtowanie gór. Powierzchnia tac ma właściwości antypoślizgowe dzięki czemu medale podczas przenoszenia mają utrzymywać się na miejscu.

Zdjęcia autorstwa James'a Lee pochodzą z jego portfolio zamieszczonego w serwisie Coroflot.com

Vancouver 2010: Olimpijscy zwycięzcy staną na podium z drewna (Zdjęcia: 7)

Olimpijskie podium z drewna - Vancouver 2010Olimpijskie podium z drewna - Vancouver 2010Olimpijskie podium z drewna - Vancouver 2010Drewniana taca do prezentacji medali -  Vancouver 2010Drewniana taca do prezentacji medali -  Vancouver 2010Projekty podium i tacy zostały zainspirowane kształtem łańcucha górskiegoDrewniane podium wykonali stolarze z Vancouver

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA