/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Harwestery w polskich lasach - od postępu nie da się uciec

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-02-11


30 stycznia w Technikum Leśnym w Rogozińcu odbyła się konferencja „Nowoczesne rozwiązania w harwesterach”, w której udział wzięło ponad 100 osób zainteresowanych wdrażaniem nowoczesnych technik pozyskania drewna w polskich lasach.

Sampo 1046 ProSampo 1046 ProFot. Drewno.pl

Konferencja podzielona została na dwie części, podczas pierwszej swoją ofertę prezentowali dilerzy harwesterów działający na polskim rynku: For Tech System (przedstawiciel Gremo i Entracon), Ośrodek Techniki Leśnej w Jarocinie (Vimek, Logset), Profesjonalne Maszyny Leśne (Ponsse, Novotny), Silvapol (Sampo, Eco Log) oraz firma Bóbr sprzedająca maszyny Sampo, Hsm i harwester własnej produkcji sprzedawany pod marką "Bóbr". W trakcie drugiej części konferencji uczestnicy spotkania mogli zobaczyć harwestery firm podczas pracy w lesie.

Większość prezentowanych harwesterów to najnowsze, wielofunkcyjne maszyny leśnych do wycinki i wstępnej obróbki drewna, które debiutowały na rynku w ostatnich dwóch latach. Produkty te są ekonomiczniejsze i wydajniejsze w eksploatacji oraz zapewniają większe bezpieczeństwo i komfort pracy operatorów. Najbardziej zaawansowane modele prezentowanych harwesterów, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zawieszenia, oferują pewniejszą pracę również w trudnych warunkach terenowych, np. umożliwiając poziomowanie harwestera pracującego na pochyłym terenie.

Zainteresowanie przedsiębiorców leśnych budziły przede wszystkim mniejsze harvestery, które lepiej odpowiadają polskim warunkom pracy, mniejszym powierzchniom zrębowym i brakiem szlaków zrywkowych. Nie bez znaczenia jest również niższa cena takich urządzeń, w stosunku do modeli największych.

Obecność na konferencji Leszka Banacha, dyrektora RDLP w Zielonej Górze stała się okazją do dyskusji na temat przygotowania Lasów Państwowych do pozyskania zmechanizowanego pozyskania drewna przez zakłady usług leśnych. Dyrektor Banach wskazywał na zalety tej metody (na terenie RDLP Zielona Góra pracuje już ponad 20 harwesterów) oraz trudności jakie są z związane z jej wdrażaniem m.in. wyznaczaniem szlaków zrywkowych.

Przedsiębiorcy dopytywali się m.in. o przyczyny nieuznawania przez LP pomiarów pozyskanego drewna dokonywanych przez harwestery. Okazuje się, że przyczyna jest właściwie jedna - brak zaufania LP do firm wykonujących pozyskanie, leśnicy uważają, że operatorzy maszyn mają możliwość dokonywania zmian w ustawieniach kalibracji urządzeń pomiarowych. Innym zgłaszanym problemem jest również brak możliwości zaplanowania przez ZUL prac z przynajmniej 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem oraz ustawianiu frontu robót przede wszystkim pod maszyny należące do Lasów Państwowych. Decyzje na temat poszczególnych zleceń np. w zakresie pozyskania, podejmowane są przez nadleśnictwa na bieżąco w zależności od własnych potrzeb i możliwości co w zasadzie uniemożliwia planowanie prac i rozwoju, w tym inwestycji w nowoczesny sprzęt, firm świadczących usługi leśne.

Podczas pokazu pracy harwestów zaprezentowano trzy urządzenia (niestety z powodu warunków nie dojechała czwarta z maszyn):
- Sampo 1046 Pro
- Vimek 404T
- Ponsse Ergo.

Harwestery w polskich lasach - od postępu nie da się uciec (Zdjęcia: 5)

Sampo 1046 ProVimek 404T, ta niepozorna maszyna cieszyła się dużym zainteresowaniemMożliwość przyjrzenia się harwesterom była skrzętnie wykorzystywanaUczestnicy konferencji w trakcie prezentacji ofert harwesterów dostępnych w PolsceMożliwości zawieszenia harwestera firmy Eco Log

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

leśnego

Historia nas zaskoczyła
Staraliśmy się uzyskać zaproszenie, ale nie otrzymały odpowiedzi.
Zarządzamy wiele maszyn ma 12 lat.
Interresse do maszyn jazdy musi być obecny inny inwestuje je w kalitl, że każdy może zostać zniszczona.
W Interresse nadmierna eksploatacja maszyn, zawsze możesz skontaktować się z nami

Język polski jest nam znana

Gerrit Modderkolk

Wiadomość edytowana przez Administratora

gerrit7live.com [1]Odpowiedz na ten komentarz2010-02-13 16:44:33

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA