/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Fast Click System - Nowatorskie złącze dla deski barlineckiej

Barlinek

Autor: oprac. dja
Źródło: Barlinek
Data: 2010-02-09


Barlinek - producent drewnianych podłóg opracował nowatorskie złącze do desek podłogowych o nazwie Fast Click System. Prace nad konstrukcją złącza oraz przygotowania do uruchomienia produkcji trwały blisko dwa lata.

Fast Click System - nowatorskie złącze BarlinkaFast Click System - nowatorskie złącze BarlinkaFot. Barlinek

Rozwiązanie jest bardzo nowatorskie, dotąd niespotykane w masowej produkcji pokryć podłogowych, wykorzystuje najnowsze rozwiązania technologiczne, powstałe w wyniku współpracy z branżą chemiczną.

Wynalazek opracował dział badań i wdrożeń Barlinka we współpracy z firmą, będącą liderem na rynku innowacyjnych rozwiązań. W złączu wykorzystano technologię z udziałem polimerów syntetycznych jako elementów służących do zespalania desek na krótkich bokach. Najnowszy system łączenia desek w znaczący sposób upraszcza i skraca montaż podłogi . Dzięki niemu ułożenie podłogi jest aż dwukrotnie szybsze i łatwiejsze niż dotąd. Uproszczona zasada montażu deski w nowym systemie polega na tym, że wystarczy włożyć deskę w zamek na złączu wzdłużnym, dosunąć krótki bok do sąsiadującej deski w montowanym pasie podłogi oraz docisnąć deskę do podłoża. Po wykonaniu tych czynności deska zostaje zamontowana jednocześnie zarówno na wzdłużnym jak i poprzecznym (krótszym) boku. Nowe rozwiązanie całkowicie eliminuje konieczność dobijania czy dociskania w celu uzyskania połączenia między montowanymi deskami na krótkich elementach. W trakcie prac nad złączem niezwykle istotny był taki dobór własności technicznych wynalazku, by uwzględniał możliwość ewentualnego demontażu ułożonych powierzchni podłogi.

Fast Click System został zarejestrowany już w czerwcu 2009 r. w Europejskim Urzędzie Patentowym. To nowatorskie rozwiązanie Barlinek zaprezentował w styczniu br. na targach Domotex w Hanowerze. Spółka zamierzała uruchomić masową produkcję podłóg z Fast Click Systemem od drugiej połowy roku 2010 r., ale ze względu na bardzo duże zainteresowanie jakie towarzyszyło nowemu złączu na targach, zarząd rozważa możliwość wcześniejszego wprowadzenia do produkcji.

Barlinek jest jednym z niewielu producentów podłóg opracowującym własne rozwiązania bezklejowego montażu deski podłogowej. Na światowym rynku prym wiodą rozwiązania dostarczane przez jednostki badawczo-rozwojowe: szwedzki Walinge AB oraz holenderski Unilin Flooring.

W listopadzie firma otrzymała w USA patentu na bezklejowe złącze desek o nazwie Barclick. Prace nad konstrukcją złącza i wdrożeniem do produkcji trwały kilka lat. Wynalazek opracował samodzielnie dział badań i wdrożeń Barlinka. System Barclick zapewnia szybki i łatwy montaż, trwałe połączenie desek, gotowość podłogi do użytkowania natychmiast po jej ułożeniu. Złącze powoduje, że ułożoną podłogę można w prosty sposób zdemontować i ułożyć powtórnie w innym miejscu. Ponadto konstrukcja złącza zapewnia swobodę pracy podłogi, przy zachowaniu jej sztywności i równości. Opracowanie konstrukcji i technologii wytwarzania wynalazku, a także wdrożenie do seryjnej produkcji, pozwoliło na jego zgłoszenie do ochrony patentowej.

Przyznanie patentu wieńczy kilkuletni okres rozpatrywania wniosku w USA, dotyczącego tego wynalazku. Czas obowiązywania tego dokumentu wynosi 20 lat od daty dokonania zgłoszenia w Urzędzie Patentowym. Barclick jest też chroniony patentem na wielu rynkach zagranicznych (wszystkie kraje Unii Europejskiej, Rosja, Ukraina, Hong Kong, Kanada, Turcja) oraz w Polsce.

Fast Click System - Nowatorskie złącze dla deski barlineckiej (Zdjęcia: 3)

Fast Click System - nowatorskie złącze BarlinkaBarclick - bezklejowy system montażu deski podłogowejBarclick - wyciąg z amerykańskiego patentu

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA