/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Kongres: Barometr Rynku - Przyszłość Energii Odnawialnej

Barlinek

Autor: oprac. dja
Źródło: Barlinek
Data: 2010-02-03


W dniach 20-21 stycznia 2010 roku w Warszawie odbył się kongres "Barometr Rynku - Przyszłość Energii Odnawialnej" poświęcony aktualnej sytuacji na rynku energii odnawialnej oraz perspektywom jej rozwoju w Polsce. Kongres składał się z trzech platform spotkań: Konferencji - podczas których eksperci branży omawiali zagadnienia związane z energią odnawialną, strefy wystawienniczej Expo Arena na której swoją ofertę prezentowały firmy sektora "zielonej energii" oraz sesji sponsorowanej, w trakcie której prezentowane były case study istniejących i sprawnie funkcjonujących obiektów wykorzystujących energię odnawialną.

Uczestnicy kongresu zapoznali się z bieżącą sytuacją rynku energii odnawialnejUczestnicy kongresu zapoznali się z bieżącą sytuacją rynku energii odnawialnejFot. Barometr Rynku

Organizacja kongresu poświęconego energii odnawialnej to odpowiedź na dynamiczny rozwój tego sektora przemysłu na przestrzeni ostatnich lat. Podczas wydarzenia wybitni przedstawiciele branży i eksperci dzielili się swoją wiedzą oraz pomagali znaleźć odpowiedzi na najistotniejsze pytania związane z rynkiem odnawialnych źródeł energii.

Program konferencji został podzielony na kilka tematycznie odrębnych sesji. Jedno z zagadnień dotyczyło energii pozyskiwanej z sił przyrody: słońca, geotermii oraz wiatru. Wystąpienie poświęcone energetyce słonecznej zawierało m.in. kwestie związane z wykorzystaniem słońca w budownictwie. Podczas wykładów dotyczących geotermii i wiatru, omówiono bariery i możliwości wykorzystania energii geotermalnej w Polsce, z zaprezentowaniem perspektyw rozwoju i finansowania energetyki wiatrowej. Zainteresowanie słuchaczy wzbudziły informacje dotyczące pozyskiwania funduszy na budowę farm wiatrowych oraz pozyskiwania energii z wiatru dla przedsiębiorstw. Drugi dzień kongresu rozpoczął się od analizy programów innowacyjnych oraz reform w energetyce i rolnictwie z uwzględnieniem polskich realiów. Blok ten poświęcony był m.in. biogazowniom oraz perspektywom realizowania krajowego programu budowy biogazowni rolniczych.


Również drugiego dnia imprezy miał miejsce panel dyskusyjny poświęcony biopaliwom stałym. W jego trakcie odbyły się trzy prezentacje: "Agrobiomasa i regulacje rynku", "Kotły na biomasę - nowoczesne technologie", "Pellet – standaryzacja paliw z biomasy na cele energetyczne" oraz panel dyskusyjny "Instalacje grzewcze na pellet drzewny a możliwości rozwoju rynku energii" w którym uczestniczyli:
- Rafał Węcek, Dyrektor ds. Sprzedaży Biopaliw, Barlinek SA
- Grzegorz Ojczyk, Dyrektor Techniczny HERZ Armatura i Systemy Grzewcze Sp. z o.o.
- Paweł Kostrzewa, Współwłaściciel PPH Kostrzewa Sp. jawna
- Artur Penkala, Dyrektor Marketingu i Handlu Ekocentr PPHU
- mgr inż. Jadwiga Krawczyk, Współwłaściciel firmy Radmar Ekoenergia.

- Instalacje grzewcze na pelet drzewny w Polsce stały się faktem. Obserwuję ogromny rozwój tego sektora na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Fakty oraz dane statystyczne mogą napawać optymizmem. Coraz więcej producentów nie tylko zagranicznych, ale również rodzimych ma w swojej ofercie kotły do spalania peletu, bardzo dynamicznie rośnie produkcja tego ekologicznego granulatu w Polsce. – powiedział Rafał Węcek, dyrektor ds. sprzedaży biopaliw w Barlinku S.A.

Na przestrzeni ostatnich kilku lat w Polsce powstała kompleksowa infrastruktura związana z rynkiem peletu: są specjalistyczne auta dowożące paliwo, zbiorniki i silosy do jego przechowywania oraz nowoczesne, automatyczne piece grzewcze. Systematycznie rośnie również świadomość społeczna na temat wielu zalet tego biopaliwa, m.in. dzięki stronom internetowym, które w przystępny sposób informują, czym jest pelet i dlaczego warto się nim zainteresować.

Granulat drzewny jest paliwem odnawialnym i w Polsce, dzięki dużej ilości przedsiębiorstw z branży przetwórstwa drzewnego jest pod dostatkiem wysokogatunkowego surowca do jego produkcji. Obecnie jednak zaledwie drobna część peletu zostaje w kraju, znakomita większość jest eksportowana. Dlatego na uwagę zasługują wszystkie te – na razie jeszcze nieliczne - inicjatywy, które promują np. poprzez dofinansowania, nowoczesny i ekologiczny sposób ogrzewania peletem drzewnym. Podobne, na masową skalę prowadzone akcje mają miejsce w wielu krajach Europy, także tam, gdzie popularność tego biopaliwa jest już bardzo wysoka.

Kongres: Barometr Rynku - Przyszłość Energii Odnawialnej (Zdjęcia: 2)

Uczestnicy kongresu zapoznali się z bieżącą sytuacją rynku energii odnawialnejPodczas kongresu swoją ofertę prezentował m.in. Barlinek

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA