/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

RDLP w Radomiu: Mniej kradzieży w lasach

Lasy Państwowe

Autor: Mariusz Turczyk
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2010-02-02


Przełamany został rosnący trend szkodnictwa leśnego w lasach RDLP Radom. O 12 proc. spadła liczba kradzieży drewna. Coraz większy problem stanowią natomiast kradzieże stroiszu.

Fot. RDLP w Radomiu

Z analizy efektywności zwalczania szkodnictwa leśnego w 2009 roku wynika, że na terenie 23 nadleśnictw RDLP w Radomiu odnotowano 879 przypadków kradzieży drewna. W stosunku do 2008 roku jest to spadek o 12 proc.

Dane te bardzo nas ucieszyły. To przełamanie wzrostowego trendu jaki notowaliśmy od 2007 roku – podsumowuje dyrektor RDLP w Radomiu Adam Wasiak.

Równie optymistycznie zmieniają się wskaźniki dotyczące masy skradzionego drewna. W 2009 roku szacuje się ją na 1650 m sześc. W stosunku do roku 2008 to spadek aż o 22 proc. Wartość skradzionego drewna wyniosła w ubiegłym roku ponad 230 tys. zł. – Warto podkreślić, że dzięki działaniom Straży Leśnej i innych służb mundurowych straty te zostały zrekompensowane w 53 proc. – podkreśla dyrektor Wasiak.

W ubiegłym roku ujawniono 292 podejrzanych o szkodnictwo leśne. Dla 240 z nich sprawy skończyły się już wyrokami skazującymi.

Prawdziwą zmorą tutejszych lasów stały się kradzieże stroiszu (gałązek drzew iglastych). Dewastowane są zwłaszcza drzewostany jodłowe. Bezpowrotnie niszczone są nie tylko młodniki, ale także okazałe drzewa. W wielu miejscach Puszczy Świętokrzyskiej, czy Kozienickiej możemy się natknąć na smutny widok kikutów okaleczonych drzew.

Grupy zajmujące się tego typu kradzieżami działają coraz sprawniej. Ten proceder może zakończyć jedynie wzrost świadomości społecznej i informowanie, jak duże znaczenie dla naszych lasów ma kupowanie ozdób wykonanych z gałązek roślin iglastych pochodzących z legalnego źródła – dodaje dyrektor Wasiak.

Leśnicy coraz częściej spotykają się również z problemem nielegalnego wjazdu na tereny leśne samochodami terenowymi, motocyklami crossowymi i quadami. Tu nadzieję na zmianę sytuacji dają prace nad nowymi uregulowaniami prawnymi w tym zakresie. Dzięki temu m.in. użytkownicy quadów przestaną być anonimowi, co znacznie utrudniało dotychczas egzekwowanie prawa przez Strażników Leśnych.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz