/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Branża budowlana w 2010 roku - prognoza sieci VOX

Składy budowlane Vox

Autor:
Źródło: Składy budowlane Vox
Data: 2010-01-20


Wbrew sygnałom napływającym z różnych źródeł o kryzysie i moim wcześniejszym obawom rok 2009 w sieci Składów budowlanych VOX uważam za udany - mówi Anna Struk, prezes zarządu sieci Składów budowlanych VOX. - Przede wszystkim dotyczy to materiałów wykończeniowych, gdzie sprzedaż w segmencie podłóg wzrosła o 27% natomiast w stolarce budowlanej o 6%.

Fot. Składy budowlane VOX

Jaki będzie rok bieżący dla branży budowlanej? Sądzę, że powoli ale systematycznie będzie wzrastał popyt na podstawowe materiały budowlane takie jak materiały ścienne i izolacyjne. Zapotrzebowanie to będzie wynikało z większej ilości rozpoczynanych w tym roku projektów inwestycyjnych. Z mojej obserwacji wynika, że duże firmy budowlane mają podpisane kontrakty na co najmniej kilka miesięcy naprzód i są w trakcie pozyskiwania następnych zleceń. Czynnikiem wpływającym na wzrost zamówień są zaplanowane inwestycje w drogi, infrastrukturę, budynki użyteczności publicznej, hotele itp. Rozwojowi tych inwestycji w dużym stopniu pomagają napływające do Polski fundusze unijne, jak również potrzeby wynikająca ze zbliżającego się Euro 2012. Generalnie zauważam, że aktualnie branża patrzy dużo bardziej optymistycznie w przyszłość niż rok temu.

Prognozy dla budownictwa mieszkaniowego są dużo gorsze, co może mieć wpływ na słabszy popyt na materiały wykończeniowe, między innymi takie jak drzwi i podłogi. Wynika to z mniejszej o ponad 20% ilości wydanych pozwoleń na budowę oraz mniejszej ilości mieszkań, których budowę już rozpoczęto. Interesujące, że w mniejszym stopniu spadek ten dotyczy budownictwa indywidualnego.

Konkurencja pomiędzy firmami zajmującymi się sprzedażą materiałów wykończeniowych jest bardzo duża i przewiduję, że w tym roku - trudniejszym dla wykończeniówki - nasilą się wojny cenowe, także pomiędzy firmami sieciowymi. Każdy po prostu będzie chciał sprzedać jak najwięcej, obniżki cen materiałów wykończeniowych mogą stać się najprostszym sposobem zdobycia klientów.
 
Przypuszczam, że z w tym roku z rynku mogą zniknąć lub będą miały problemy hurtownie budowlane, które będą sprzedawać na kredyt, bez jakichkolwiek zabezpieczeń, pod bardzo niedowartościowane projekty inwestycyjne.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz