/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Holz-Her bankrutuje

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-01-18


Grupa Holz-Her, producent maszyn do obróbki drewna bankrutuje. W stan upadłości postawione zostało 5 z 12 spółek holdingu: spółka zarządzająca grupą Holz-Her GmbH oraz zajmująca się produkcją Reich-Austria Spezialmaschinen GmbH, obie z siedzibą w Voitsberg w Austrii. Na ogłoszenie upadłości czekają też trzy niemieckie spółki: Konzerngesellschaften Reich Spezialmaschinen GmbH, HOLZ-HER Beteiligungs GmbH und HHS Werbeagentur GmbH.

Fot. Holz-Her Reich

Wierzycielami postawionych w stan upadłości spółek jest ok. 800 podmiotów. Zadłużenie samej spółki Reich-Austria Spezialmaschinen GmbH wynosi ponad 42 mln euro, w tym 14 mln euro długu wewnętrznego wobec innych spółek grupy i 28 mln euro kredytów udzielonych przez banki. W postawionych w stan upadłości austriackich spółkach pracuje ok. 350 osób, w całym holdingu ponad 400.

W chwili obecnej nie ma informacji co stanie się ze spółkami Holz-Her w innych krajach. - Na dzień dzisiejszy nie wiemy jak sytuacja wpłynie na nasza firmę. Na pewno trudniej będzie nam prowadzić sprzedaż. - mówi Andrzej Przybył, prezes Herr-Holz Polska. - Holz-Her to mocna marka, sądzę, że nie zniknie z rynku - dodaje.

Działania syndyka skierowane będą na sprzedaż przedsiębiorstwa w całości i zachowanie miejsc pracy. W ciągu najbliższych sześciu tygodni prowadzone będą poszukiwania inwestora branżowego lub finansowego, który byłby zainteresowany przejęciem firmy.

Kłopoty Grupy Holz-Her zawiązane są z drastycznym spadkiem sprzedaży pośrednio wywołanym przez ogólnoświatowy kryzys z jakim boryka się przemysł drzewny i cała gospodarka. Obroty grupy w 2009r. wyniosły ok. 50 mln euro wobec 100 mln euro w 2008r. i 111 mln euro w 2007r. Sytuacja zawiniona jest również przez zarządzających spółką. Podczas badania finansów grupy okazało się, że firma zbyt mocno się zadłużyła w stosunku do swojej wartości, a struktura holdingu nie zapewnia mu bezpieczeństwa w przypadku bankructwa jednej ze spółek.

Holz-Her to jedna z najstarszych firm branży maszyn do obróbki drewna. Początki przedsiębiorstwa sięgają 1914r. kiedy Karl Mathias Reich, dziecko rodziny flisaka ze Schwarzwaldu założył z 5 współpracownikami firmę, która produkowała wyroby z drutu oraz przyrządy do jego przerobu. W 1925r. skonstruowano pierwsze obrabiarki do drewna z napędem elektrycznym, jak np. stacjonarną maszynę dla ciesielstwa i stacjonarną pilarkę tarczową. Wtedy pojawiła się nazwa Holz-Her - tak wołają cieśle do swoich kolegów podczas pokrywania dachów, by podali drewnianą belkę do góry. Do początków 2007r. firma rozwijała się jako przedsiębiorstwo rodzinne. Na początku 2008r. w ramach Management Buy Out spółka została przejęta przez pracowników zarządu spółki i fundusz Hannover Finanz Gruppe.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz