/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Rosyjskie cło na drewno nie wzrośnie w 2010r.

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2010-01-07


Premier rosyjskiego rządu, Władimir Putin podpisał 23 grudnia ub.r. dekret odkładający wzrost cła wywozowego na drewno okrągłe.

Fot. Drewno.pl

Zgodnie z dekretem wzrost stawek celnych odłożony został do 1 stycznia 2011r.

Oznacza to, że w 2010r. surowiec drzewny eksportowany z Rosji obłożony będzie następujący cłem:

Drewno iglaste obłożone będzie stawką cła w wysokości 25%, lecz nie mniej niż 15 euro za metr sześcienny. Jeśli nic się nie zmieni, od początku 2011 roku cła dla drewna iglastego wynosić będzie 80%, jednak nie mniej niż 50 euro za metr sześcienny.

Identyczna stawka obowiązywać będzie w przypadku drewna brzozowego o średnicy powyżej 15 cm. Zgodnie z rozporządzeniem, surowiec brzozowy o średnicy mniejszej niż 15 cm będzie miał zerową stawce celnej, również po 1 stycznia 2011 roku.

Stawka dla drewna topoli i osiki ustalona została na 10%, jednak nie mniej niż 5 euro za metr sześcienny. Od 2011r. cło dla tych gatunków wzrośnie do 50 euro za metr sześcienny.

Dekret Putina odkładający wzrost stawek celnych to przede wszystkim wynik negocjacji prowadzonych przez rząd Finlandii. Wzrost cła na drewno mógłby spowodować upadłość wielu fińskich fabryk celulozowo-papierniczych, które są uzależnione od dostaw rosyjskiego surowca.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz