DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

MSZ informuje. Biuletyn ekonomiczny

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-03


Biuletyn ekonomiczny serwisu MSZ

- Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie zasygnalizowała zamiar szybszego złagodzenia polityki monetarnej i zmieniła nastawienie na ekspansywne ("łagodne") z restrykcyjnego, pozostawiając stopy procentowe bez zmian - podał Narodowy Bank Polski (NBP).

- Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w styczniu o 0,1 proc. (identycznie, jak w grudniu 2004 r.). W stosunku do stycznia 2004 roku wzrost cen konsumpcyjnych wyniósł 4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). Jest to mniej niż w grudniu ub.r., kiedy w porównaniu z grudniem 2003 r. ceny wzrosły o 4,4 proc.

- Bezrobocie w końcu stycznia 2005 r. wyniosło 19,5 proc. - poinformował GUS. W grudniu 2004 r. bezrobocie wynosiło 19,1 proc., a w styczniu 2004 r. 20,6 proc. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w styczniu 2005 r. wyniosła 3 mln 94 tys. 900 osób i była wyższa o 95 tys. niż w grudniu 2004 r. ( czyli o 3,2 proc.) i niższa o 198 tys. niż w styczniu 2004 r. (czyli o 6 proc.).

- Poziom inflacji oczekiwanej w ciągu najbliższych 12 miesięcy przez osoby prywatne spadł w lutym 2005 roku do 3,9 proc. z 4,1 proc. w styczniu 2005 roku - poinformował NBP.

informacje

Wzrost zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce

- W 2004 roku po raz kolejny nastąpił wzrost zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce - powiedział prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych Andrzej Zdebski.
-"My w zeszłym roku będziemy mieć znów przyrost zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce. Mieliśmy wzrost w 2004 r. w stosunku do 2003 r. i w 2003 r. w stosunku do 2002 r., więc stale jest zainteresowanie Polską" - powiedział.
Zdebski poinformował, że sama Agencja prowadziła w 2004 roku 24 projekty, które przyniosły Polsce inwestycje wartości 3 mld zł i ponad 7 tys. miejsc pracy.

Trwają prace nad projektem nowej Narodowej Strategii Rozwoju Regionalnego

Trwają prace nad projektem nowej Narodowej Strategii Rozwoju Regionalnego (NSRR), która będzie jednym z filarów Narodowego Planu Rozwoju (NPR) na lata 2007-2013 - poinformowała wiceminister gospodarki Irena Herbst.
Jak powiedziała, NSRR będzie składała się z dwóch części. Pierwsza to sformułowane przez samorządy wojewódzkie programy rozwoju, które będą finansowane ze środków unijnych w ramach NPR.
Natomiast druga część to inwestycje regionalne, które są ważne z krajowego punktu widzenia i dlatego będą wspierane ze szczebla centralnego.

Resort finansów chce spłacić zadłużenie w Klubie Paryskim gotówką pod koniec marca

Ministerstwo Finansów chce w gotówce spłacić dług wobec Klubu Paryskiego i zamierza zrobić to pod koniec marca, mimo konieczności podjęcia rozmów z każdym z członków Klubu z osobna - poinformował PAP wiceminister finansów Wiesław Szczuka. Ministerstwo Finansów otrzymało formalne stanowisko z sekretariatu Klubu Paryskiego w sprawie polskiej oferty przedterminowej spłaty długu o wartości 12,3 mld euro. List jest podstawą do rozpoczęcia rozmów z każdym z wierzycieli, co ma nastąpić w najbliższych dniach.

Polska chce pożyczyć ok. 400 mln euro z EBI

Około 400 mln euro chce pożyczyć Polska w pierwszym półroczu tego roku z Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) - poinformowałdyrektor departamentu polityki zagranicznej Ministerstwa Finansów Jacek Tomorowicz.
"Z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym trwają prace zmierzające do uruchomienia kredytów refinansujących wydatki budżetu państwa w sektorach naukowo-badawczych, informatyzacji i edukacji oraz wkładu budżetu w projekty zakwalifikowane do współfinansowania ze środków Funduszy Strukturalnych. Oczekuje się, że z tych źródeł pozyska się w pierwszym półroczu około 400 mln euro" - powiedział Tomorowicz.
Ministerstwo negocjuje z Bankiem Światowym pożyczkę na inwestycje w drogi. "Z Bankiem Światowym negocjowana jest pożyczka na +rehabilitację+ dróg w wysokości 100 mln euro" - powiedział.

Balcerowicz: szybkie przyjęcie euro najlepsze dla Polski

Najlepszą strategią dla Polski byłoby jak najszybsze przystąpienie do strefy euro, jednak w wyznaczeniu scenariusza akcesji do tej strefy przeszkadza ryzyko polityczne związane z nadchodzącymi wyborami - uważa prezes Narodowego Banku Polskiego Leszek Balcerowicz.
Zdaniem prezesa NBP, jeśli nawet przyjęcie euro spowoduje wzrost cen, to będzie on jednorazowy i niewielki, natomiast korzyści z przystąpienia do strefy euro będą trwałe.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz