/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Tauron wybuduje kocioł na biomasę

Tauron

Autor: dja
Źródło: Tauron
Data: 2009-12-15


Grupa Tauron planuje budowę kotła na biomasę o mocy energetycznej 50MW. Kocioł powstanie w należącej do Południowego Koncernu Energetycznego (PKE) Elektrowni w Jaworznie.

W ten sposób grupa chce zwiększyć produkcję "zielonej energii", obecnie w jej elektrowniach i elektrociepłowniach, które wytwarzają łącznie 20 terawatogodzin energii rocznie powstaje tylko ok. 1,5% energii zaliczanej do tej grupy.

Będzie to pierwszy w grupie Tauron kocioł wyłącznie na biomasę. - Zgodnie z założeniami blok, gdzie powstanie kocioł, będzie miał moc 50 megawatów energetycznych i kilkadziesiąt megawatów termicznych. Szacujemy, że będzie produkował ok. 0,3 terawatogodzin zielonej energii rocznie. Jego uruchomienie planujemy w 2012r." - powiedział Stanisław Tokarski, wiceprezes grupy Tauron. Według szacunków, kocioł będzie zużywać będzie rocznie ok. 300 tys. ton biomasy, osiągając wydajność ok. 200 ton pary na godzinę.

Tauron całość potrzebnego paliwa chce pozyskiwać z zewnątrz i nie planuje raczej własnych upraw. Jego zdaniem rynek biomasy w Polsce rozwija się dość dobrze i nie powinno być problemu z pozyskaniem dużych ilości tego paliwa.

Południowy Koncern Energetyczny SA, wchodzący w skład grupy Tauron Polska Energia, jest drugim pod względem wielkości polskim producentem energii; ma 14 proc. udziału w krajowej zainstalowanej mocy elektrycznej i 16 proc. rynku ciepła w woj. śląskim. Łączna moc elektryczna urządzeń PKE to blisko 5 tys. MW, a cieplna - ponad 2 tys. MW.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA