/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Lasy Państwowe: Akcja Choinka

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-12-15


ak co roku w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia w polskich lasach nasilają się kradzieże choinek. Dlatego też od 13 grudnia do końca roku Straż Leśna wraz z innymi służbami przeprowadza ogólnopolskie działania pod nazwą „Choinka”. Leśnicy będą chronić drzewka przed złodziejami i wandalami.

Akcja „Choinka” w Lasach PaństwowychAkcja „Choinka” w Lasach PaństwowychFot. Lasy Państwowe

Wiele drzew złodzieje okaleczają przez obcinanie gałęzi i czubów. Dotyczy to głównie jodły, której gałęzie wykorzystywane są do produkcji stroików i ozdób świątecznych. Zdarza się, że łupem złodziei padają inne gatunki roślin, tj. krzewinki borówki, bluszcze, mchy i widłaki.

Podczas akcji Straż Leśna wraz z Policją, Inspekcją Transportu Drogowego, Państwową Strażą Łowiecką oraz strażami miejskimi i gminnymi będzie kontrolowała miejsca pozyskania roślin, pojazdy na drogach leśnych i przyległych oraz punkty handlu, tj. bazary i targowiska. Szczególną uwagę strażnicy leśni będą zwracali również na wszelkie pułapki i sidła zastawione na zwierzynę leśną.

Za kradzież drzewka bądź innej rośliny z lasu grozi 500-złotowy mandat bądź skierowanie sprawy do sądu, gdzie kara może wynieść nawet 5000 zł.
Z roku na rok, dzięki działaniom Straży Leśnej i rosnącej świadomości społeczeństwa, ilość kradzieży choinek maleje.

W tym roku Lasy Państwowe przygotowały do sprzedaży ok. 110 tys. sztuk świątecznych drzewek. Nie musimy się jednak martwić, że kupując żywą choinkę przyczyniamy się do wycinki lasów. Pozyskiwane choinki pochodzą ze specjalnych plantacji i z cięć pielęgnacyjnych. Koszt jednej choinki, w zależności od wysokości będzie zróżnicowany, począwszy od 20 zł.

Ubiegłoroczna akcja „Choinka” mająca za zadanie zapobieganie nielegalnym wycinkom świerków oraz kradzieżom stroiszu z Lasów Państwowych, okazała się strzałem w dziesiątkę. Mało kto przypuszczał, że Straż Leśna wykryje blisko 1000 przypadków łamania prawa. W nielicznych przypadkach złapani na gorącym uczynku posuwali się do gróźb, straszenia nożem, a w jednym przypadku próbowali przejechać leśników samochodem.

W ramach akcji „Choinka” na terenie całego kraju do działań kontrolnych ruszyło 7000 patroli Straży Leśnej, wspomaganych przez policjantów, pograniczników, strażników miejskich, strażników łowieckich oraz inspektorów transportu drogowego. W sumie sprawdzono 2000 choinek i stroiszu podejrzanego pochodzenia, które potwierdziły 293 przypadki kradzieży, a 100 osobom wlepiono mandaty.

Akcji nie ograniczono do terenów leśnych. Kontrole pojazdów na drogach wykryły również 271 przypadków kradzieży drewna, a 155 osobom postawiono zarzuty. W ramach akcji ujawniono też 75 przypadków kłusownictwa oraz zatrzymano 11 osób podejrzanych o ten proceder. Spośród innych wykrytych wykroczeń należy wymienić:
- przypadki zaśmiecenia lasu,
- nielegalne wjazdy do lasu quadami,
- kradzieże drewna w lasach nie stanowiących własności Skarbu Państwa.

W sumie Straż Leśna podczas akcji wystawiała 494 mandatów karnych na kwotę 57 120,00 zł. W niektórych przypadkach sprawy kierowano do policji oraz prokuratury.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA