/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Lasy odpierają zarzuty PIGPD

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-12-14


Zasady sprzedaży drewna na 2010r., które pozytywnie ocenił UOKiK, zostały skrytykowane przez Polską Izbę Gospodarczą Przemysłu Drzewnego w piśmie do Prezesa Rady Ministrów. Przedstawiamy stanowisko Lasów Państwowych w tej sprawie.

Fot. Lasy Państwowe

Kolejny raz Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego wystosowała pismo do Prezesa Rady Ministrów krytykując Lasy Państwowe za zasady sprzedaży drewna na rok 2010, domagając się unieważnienia procedury sprzedaży drewna na I półrocze 2010r.

Według Sławomira Wrochny – prezydenta PIGPD nowe zasady sprzedaży szeroko otwierają dostęp do zasobów polskiego drewna. A zagraniczne koncerny specjalnie windują ceny w Portalu Leśno-Drzewnym i aukcji systemowej e-drewno, rujnując tym samym polskich przedsiębiorców.

Alarmistyczne tony PIGPD są jednak bezpodstawne. Lasy Państwowe wystawiły do sprzedaży na I półrocze 2010 r. na Portalu Leśno-Drzewnym i e-drewnie 13 mln m sześc. drewna. Koncerny zagraniczne zakupiły 3,8 proc. sprzedanej masy. Wynika z tego, że w procedurach zakupu drewna biorą udział głównie polscy przedsiębiorcy i to oni proponują cenę, jaką chcą zapłacić za surowiec.

- PIGPD należy przypomnieć, że od 2004r. Polska jest członkiem Unii Europejskiej i jesteśmy uczestnikiem wspólnego rynku europejskiego, dlatego też nie możemy zamknąć rynku zagranicznym klientom – powiedział Marian Pigan, dyrektor generalny LP. Zamykanie dostępu do surowca drzewnego jest niezgodne z prawem konkurencji. W 2008 r. UOKiK ukarał Lasy Państwowe karą za zasady sprzedaży w 2007r. Obecnie kara za tego typu praktyki może wynosić nawet 10 proc. przychodów, czyli w wypadku LP byłoby to 500 mln zł.

Według nowych zasad sprzedaży drewna na 2010r. połowę surowca Lasy Państwowe będą sprzedawały firmom, które wcześniej były klientami LP na internetowym przetargu ograniczonym w Portalu Leśno-Drzewnym oraz nie posiadają należności przeterminowanych i niezabezpieczonych. Pozostałe 50 proc. drewna Lasy sprzedadzą wszystkim zainteresowanym, także tym, którzy nie byli przedtem klientami LP. Do nowych zasad sprzedaży pozytywnie odniósł się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

PIGPD: List otwarty do Premiera Donalda Tuska >>>

 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA