/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nowicki: Wypełniłem misję

Autor:
Źródło: Ministerstwo Środowiska
Data: 2009-12-08


Minister Maciej Nowicki poinformował podczas konferencji prasowej o złożonej na ręce premiera Donalda Tuska rezygnacji z funkcji ministra środowiska. Premier Tusk potwierdził przyjęcie dymisji. Prof. Nowicki kierował resortem od czasu powołania rządu PO-PSL dwa lata temu.

Maciej Nowicki, minister środowiska Maciej Nowicki, minister środowiska Fot. kprm.gov.pl

W swoim oświadczeniu minister Maciej Nowicki powiedział m.in.: - Moją misję uważam za zakończoną. Dwa lata temu przyjąłem zaproszenie do rządu premiera Tuska. Wyraziłem zgodę na propozycję premiera, aby uporządkować kilka spraw, które mnie bolały, kiedy patrzyłem na działania resortu środowiska.

Były to m.in. mnożące się konflikty z Unią Europejską na czele z Rospudą, słaba absorpcja środków wspólnotowych, przewlekłe procedury środowiskowe i Natura 2000 i ogólne słabe funkcjonowanie resortu.

Dziś po 2 latach ciężkiej pracy, mogłem zameldować premierowi, że wszystkie te sprawy zostały załatwione, pozycja Polski uległa wzmocnieniu i w Unii i na arenie międzynarodowej. Ale udało się też zrobić znacznie więcej. Udało się przyśpieszyć realizację procedur inwestycyjnych w dziedzinie autostrad,  zmienić myślenie o środowisku. Polacy mają świadomość, że to jeden z sektorów gospodarki. Jak wiemy z sondaży Polacy z większą rozwagą podchodzą do spraw środowiska i klimatu, co mnie bardzo cieszy, ponieważ świadczy o ich odpowiedzialności.

Uporządkowałem prawo, aby było zgodne z unijnym, przygotowałem światową konferencję klimatyczną COP 14 w Poznaniu i myślę, że Polska może być dumna z bardzo dobrych ocen na temat naszego przygotowania, które otrzymaliśmy z całego świata. Przez wiele miesięcy prowadziłem trudne negocjacje pakietu klimatyczno – energetycznego. Udało się również sfinalizować pierwsze transakcje sprzedaży jednostek emisji AAU.


Do wczoraj byłem Prezydentem Konwencji Klimatycznej ONZ. Wczoraj też przekazałem tę funkcję minister Danii i jest to dla mnie symboliczny moment wypełnienia misji. Po 45 latach pracy zamknięcie piękną klamrą tego wszystkiego, co udało mi się w życiu zrobić.

Z tych względów, a nie żadnych innych poprosiłem Pana Premiera o przyjęcie mojej rezygnacji.


Minister Maciej Nowicki jest bezpartyjnym ekspertem w zakresie ochrony środowiska o międzynarodowej renomie, naukowcem i działaczem w zakresie środowiska. Jako jedyny Polak jest laureatem „środowiskowego Nobla”, nagrody „Der Deutsche Umweltpreis”.

Ministrem środowiska prof. Nowicki był po raz drugi. W 1991r. był Ministrem Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa w rządzie Jana Krzysztofa Bieleckiego.

Był założycielem Fundacji EkoFundusz – jednej z największych instytucji finansowych w ochronie środowiska - i przez 15 lat jej prezesem.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz