DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polskie materiały budowlane podbijają Wschód

Gazeta.pl

Autor: Marek Wielgo
Źródło: Gazeta.pl
Data: 2005-03-01


Eksport materiałów budowlanych miał być kołem ratunkowym dla polskich producentów w czasie kryzysu, tymczasem okazał się kołem zamachowym ich rozwoju. Polskie materiały robią w Europie prawdziwą furorę. Szczególnie na Wschodzie.

Dla wielu symbolem sukcesu w branży budowlanej jest nowosądecka spółka Fakro. W ciągu 14 lat stała się jednym z największych na świecie producentów okien dachowych. Dziś aż siedem na dziesięć okien Fakro trafia za granicę! Można je kupić w całej Europie i USA.

Szef marketingu w spółce Janusz Komurkiewicz opowiada, że gdy kilka lat temu Fakro wchodziła do Niemiec, konkurowała głównie ceną. Obecna strategia firmy jest inna. - W Irlandii i Wielkiej Brytanii pojawiliśmy się z naszymi najlepszymi i najdroższymi oknami. I odnieśliśmy sukces - chwali się Komurkiewicz.

Drewno i stal, to nasza specjalność

Fakro to niejedyna firma, która ma powody do zadowolenia. A przecież kiedy w 2001 r. nastąpiło ostre wyhamowanie naszej gospodarki, a w konsekwencji skłonność Polaków do inwestowania, odbiło się to na budownictwie. To właśnie wtedy w wielu przedsiębiorstwach zapadła decyzja - żeby przetrwać, musimy eksportować.

Ekspert Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa prof. Zofia Bolkowska przyznaje, że szczęśliwie tym planom sprzyjało znaczne osłabienie złotego względem innych walut. Na efekty nie trzeba było długo czekać. W latach 2001-04 r. np. eksport wyrobów z drewna wzrósł aż o 80 proc., a w ujęciu wartościowym z około 1,1 mld do 2,2 mld dol.

Oczywiście mamy dodatnie saldo wymiany zagranicznej wyrobami z drewna. - W ubiegłym roku mieliśmy nadwyżkę sięgającą 1,5 mld dol. - mówiła prof. Bolkowska w czasie wtorkowej konferencji Izby poświęconej sukcesom eksportowym naszych firm.

Za granicę sprzedajemy coraz więcej m.in. drewnianych okien i drzwi oraz płyt drewnopochodnych. Największymi eksporterami są oprócz Fakro m.in.: Kronopol, Sklejka Orzechowo, Poltarex, Pfleiderer, Kronospan, Polskone i Porta KMI (część z tych firm należy do zagranicznych koncernów, które zainwestowały w naszym kraju).

Ta ostatnia firma produkująca głównie drzwi i ościeżnice w ub.r. zwiększyła eksport o ponad 59 proc., a jej udział w produkcji wzrósł z 12 do 18 proc. Lwia część wyrobów Porty trafia na południe Europy, dlatego firma wybudowała fabrykę w Rumunii. (...)

Więcej >>>>


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz