/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Holzwerk wznowił produkcję

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2009-12-05


Firma Holzwerk w Piszu (produkująca meble drewniane), która w poniedziałek niespodziewanie zwolniła całą załogę, wznowiła produkcję. Pracownicy - mimo wręczonych im kilka dni temu wypowiedzeń - wrócili do pracy i czekają na efekty rozmów władz samorządowych z nowym pracodawcą.

Nie wiadomo jednak, ile osób znajdzie zatrudnienie u nowego pracodawcy, który w piątek ma przyjechać na rozmowy do Pisza.

Starosta piski Andrzej Nowicki powiedział PAP, że ma nadzieję, iż wznowiona produkcja nie zostanie ponownie przerwana. "Może tak się stać z powodu zaległości płatniczych Holzwerku wobec zakładu energetycznego. Sądzimy, że w piątek i weekend prąd jeszcze będzie, ale po niedzieli może zostać odcięty" - powiedział.

W piątek do Pisza ma przyjechać reprezentant firmy, która jest zainteresowana Holzwerkiem. Starosta Pisza nie chciał ujawnić, kim jest potencjalny pracodawca. "Jak dogadamy szczegóły, wówczas będziemy o tym mówić. Na razie pracodawca ten - ja bym go inwestorem nie nazywał - prosił o pełną dyskrecję" - powiedział.

Nowicki zdradził jedynie, że znalezienie nowego pracodawcy było możliwe dzięki odbiorcy Holzwerku - firmie Ikea, która zadeklarowała, że będzie odbierać więcej produktów robionych w piskiej fabryce, niż dotychczas. Starosta, który uczestniczył w negocjacjach z Ikeą powiedział, że jest tej firmie "bardzo wdzięczny za zrozumienie".

Starosta Pisza i burmistrz miasta Jan Alicki zapowiedzieli, że na piątkowym spotkaniu mają zostać omówione m.in. szczegóły związane z powrotem do pracy zwolnionych ludzi oraz sprawy, które pozwolą na normalne funkcjonowanie zakładu - w tym zaległości płatnicze wobec zakładu energetycznego.

"Nie wiemy, na jakiej zasadzie ma się odbyć powrót ludzi do pracy, bo w poniedziałek pracownicy nie otrzymali świadectw pracy" - zaznaczył jednak Alicki.

Podobnego zdania jest dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Piszu Wioletta Śląska-Zyśk. W rozmowie z PAP przyznała, że nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach ludzie wrócą do pracy.

"Nic nie wiem o tym, w jaki sposób zakład będzie produkował, czy kupi go ktoś inny, czy przejmie załogę? Nie wiem, czy nowy pracodawca będzie zawierał nowe umowy o pracę - to wszystko jest póki co zagadką" - dodała. Jej zdaniem, wszystkie te wątpliwości powinny się jeszcze w piątek wyjaśnić.

O zamiarze zwolnień pracowników firma Holzwerk - mimo ustawowego obowiązku - nie poinformowała urzędu pracy. W związku z tym zakład kontroluje Państwowa Inspekcja Pracy.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA