/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Fińscy potentaci rynku drzewnego ukarani za zmowę cenową

Stora Enso, Metsäliitto

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Stora Enso, Metsäliitto
Data: 2009-12-04


Fiński Sąd Gospodarczy podtrzymał grzywny nałożone przez Fiński Urząd ds. Ochrony Konkurencji na koncerny drzewne Metsäliitto i Stora Enso. Za współpracę i wymianę szczegółowych informacji dotyczących zakupu surowca drzewnego, które przekładały się na ograniczenie konkurencji na tym rynku Metsäliitto zostało ukarane kwotą 21 mln euro, a Stora Enso 30 mln euro. W porozumieniu brał udział również trzeci fiński gigant branży drzewnej - firma UPM-Kymmene, która uniknęła kary, ponieważ sama przyznała się do winy.

Fot. stock.xchng

Wiosną 2004r. do Urzędu Ochrony Konkurencji zgłosiła się firma UPM z informacją o istnieniu porozumienia ograniczającego konkurencję na rynku drzewnym. Natychmiast po otrzymaniu informacji od UPM, urząd przeprowadził inspekcje w siedzibach Metsäliitto i Stora Enso. W wyniku przeprowadzonego dochodzenia ustalono, że w latach 1997-2004 trzy najwieksze na fińskim rynku przedsiębiorstwa zajmujące się przerobem drewna uzgadniały wysokość cen zakupu surowca drzewnego oraz wymieniały się szczegółowymi informacjami dotyczącymi rynku co przełożyło się na poważne ograniczenie konkurencji.

W grudniu 2006r. Urząd nałożył na Stora Enso i Metsäliitto kary, które obecnie zostały podtrzymane przez Sąd Gospodarczy.

Obie ukarane firmy poinformowały, że decyzję o odwołaniu się do Naczelnego Sądu Administracyjnego podejmą po dokładnym zapoznaniu się z orzeczeniem Sądu Gospodarczego.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz