/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Arctic Paper: Bardzo dobre wyniki finansowe po trzech kwartałach

Arctic Paper

Autor:
Źródło: Arctic Paper
Data: 2009-11-20


Arctic Paper S.A. wypracował po trzech kwartałach 2009 roku bardzo dobre wyniki finansowe. Grupa osiągnęła przychody ze sprzedaży w wysokości blisko 1,38 mld zł, czyli o niemal połowę wyższe niż rok temu. Zysk operacyjny wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z trzema kwartałami 2008 i wyniósł 148,4 mln zł. Z kolei zysk netto sięgnął ponad 101,2 mln zł, czyli o 131% więcej niż w analogicznym okresie 2008r. Jednocześnie marża operacyjna wzrosła do 10,8% z 5,2% w 2008, a marża netto do 7,4% z 4,7% zanotowanych w ciągu dziewięciu miesięcy 2008 roku.

Maszyna papiernicza w zakładzie w Munkedals Maszyna papiernicza w zakładzie w Munkedals Fot. Arctic Papaer

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2009 roku przychody netto ze sprzedaży wzrosły o blisko 48% do 1.376,3 mln złotych z 930,4 mln złotych w analogicznym okresie 2008 roku.

Połowę tego wzrostu stanowiły przychody ze sprzedaży nabytej w grudniu 2008 roku papierni w Mochenwangen, której przychody nie były uwzględnione w wynikach pierwszych trzech kwartałów 2008 roku. Pozostała część wzrostu wynikała z dobrych wyników sprzedaży zanotowanych przez jednostki operacyjne Grupy, a także z korzystnych zmian w zakresie kursów walut, w szczególności EUR/PLN i EUR/SEK.

W tym samym okresie zysk ze sprzedaży wzrósł o prawie 90% do 362,9 mln złotych ze 191,4 mln złotych w analogicznym okresie 2008 roku. Marża zysku na sprzedaży wzrosła w analizowanym okresie do 26% z 20%. Główną przyczyną takich zmian było korzystne kształtowanie się cen surowców wykorzystywanych do produkcji w 2009 roku, w porównaniu do poprzedniego roku.

Zysk z działalności operacyjnej wzrósł z 48,2 mln zł po III kwartałach 2008 do 148,4 mln zł obecnie. Marża zysku z działalności operacyjnej wzrosła w omawianym okresie do 10,8% z 5,2%.

Za trzy kwartały 2009 roku Spółka wypracowała wysoki zysk netto – wzrósł on o blisko 131% do 101,2 mln zł z 43,9 mln zł w analogicznym okresie 2008 roku. Marża zysku netto wzrosła w tym samym okresie do 7,4% z 4,7%.

23 października 2009 roku spółka, po przeprowadzonej z sukcesem ofercie publicznej, zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Grupa pozyskała 121,5 mln zł brutto, które – zgodnie z celami emisyjnymi – zostaną przeznaczone na spłatę kredytu pomostowego zaciągniętego w Banku Pekao S.A. Dzięki temu spółka będzie w stanie efektywnie i elastyczne realizować swoją strategię rozwoju.

Strategia rozwoju
Do głównych celów strategii Grupy Arctic Paper należą:


- Ekspansja na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej przy utrzymaniu pozycji lidera na kluczowych rynkach

Strategicznym priorytetem Arctic Paper S.A. jest utrzymanie obecnej pozycji lidera na rynkach Europy Zachodniej w dziedzinie papieru wysokogatunkowego, przy jednoczesnym wykorzystaniu spodziewanego wzrostu na rynku papieru w Europie Środkowo-Wschodniej. Kluczowe elementy tej strategii obejmują wykorzystanie przewag konkurencyjnych Grupy wynikających z lokalizacji i efektywnej działalności papierni w Kostrzynie nad Odrą oraz rozbudowanej sieci sprzedaży w Europie Środkowo-Wschodniej.
 
- Wzrost mocy produkcyjnych dzięki modernizacji i przejmowaniu innych producentów papieru

Obecnie Grupa inwestuje w modernizację maszyn papierniczych we wszystkich papierniach. W efekcie istniejące moce produkcyjne z obecnego poziomu 540.000 ton rocznie wzrosną do ok. 600.000 ton w ciągu kolejnych trzech lat.

- Maksymalizacja wydajności produkcji i dystrybucji

Grupa przewiduje kontynuowanie inicjatyw w zakresie: maksymalizacji efektywności energetycznej, efektywnego zarządzania zasobami, wykorzystywania silnej pozycji przetargowej oraz maksymalizacji efektywności linii produkcyjnych i dystrybucji.

Spółka zamierza również systematycznie umacniać silną pozycję swoich marek i ich rozpoznawalność na rynku.

W ramach realizacji powyższej strategii rozwoju, Spółka – oprócz systematycznego rozwoju organicznego – rozważa również przejęcia innych firm z branży.

„Jesteśmy zadowoleni z bardzo dobrych wyników Grupy Arctic Paper, osiągniętych pomimo dość trudnych warunków rynkowych. Podczas debiutu giełdowego zapowiadałem, że udowodnimy, że akcje Arctic Paper S.A. to papiery najwyższej jakości. Nasze wyniki po trzech kwartałach są tego najlepszym potwierdzeniem. Obecnie koncentrujemy się na realizacji naszych celów emisyjnych – środki pozyskane w czasie oferty publicznej pozwolą nam na realizację naszych celów emisyjnych, w tym również potencjalne przejęcia”
– mówi Michał Jarczyński, Prezes Zarządu i Dyrektor Zarządzający Arctic Paper S.A.

Arctic Paper S.A. jest drugim co do wielkości, pod względem wolumenu produkcji, europejskim producentem objętościowego papieru książkowego oraz jednym z wiodących producentów graficznego papieru wysokogatunkowego w Europie.

Liczba wyświetleń: 3154


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA