/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

PIGPD: Konieczna interwencja na rynku drewna

PIGPD

Autor: Sławmir Wrochna
Źródło: PIGPD
Data: 2009-11-16


Czy nowe zasady sprzedaży drewna skażą na bankructwo polskie przedsiębiorstwa przerabiające surowiec drzewny. Potwierdzeniem tej tezy może być nagły skok cen na "systemowych" aukcjach surowca drzewnego dotyczącego dostaw w 2010r. PIGPD wystosowała ministra środowiska pismo z prośbą o pilną interwencję na rynku drewna, mogącą uchronić rynek przed katastrofą.

Fot. Drewno.pl

IG-104 /11/2009 

Poznań, dn. 12.11.2009r

.

Pan

Maciej Nowicki

Minister Środowiska

 

Szanowny Panie Ministrze,

 

Z pewnością znany jest Panu fakt, że nowelizacja zasad sprzedaży drewna przez PGL Lasy Państwowe nie poszła w oczekiwanym przez przemysł i przygotowywanym przez Zespół Rządowy kierunku stabilizacji dostaw tego drewna i oparcia większości z nich o umowy długookresowe. Niestety, Zespół przygotował bowiem rozwiązania które musiały być odrzucone, bo zaniechano równoległego przygotowania zmian prawnych, które pozwoliły by je wdrożyć. Nie uwzględniono również opinii prawnej przygotowanej przez Komisję Sejmową Przyjazne Państwo, mówiącej o tym, że Dyrektor Generalny Lasów Państwowych nie ma żadnych zgodnych z obecnym porządkiem prawnym uprawnień do dysponowania mieniem Skarbu Państwa, którym jest drewno okrągłe. Nie wykorzystano też naszych dobrze uzasadnionych propozycji i projektów dotyczących samych zasad sprzedaży drewna.

Pozwoliło to dyrektorowi generalnemu Lasów Państwowych narzucić nam na 2010r. rozwiązania ograniczające do zaledwie 50% naszych potrzeb ilość drewna kierowanego na przetargi ograniczone, stanowiące i tak tylko prowizoryczną i skromną namiastkę stabilności dla firm kontynuujących zakupy drewna z roku na rok. Dodam, że na kolejny rok zapowiedziano nam rozwiązanie jeszcze gorsze, pozbawiające przemysł jakiejkolwiek stabilności.

Dyrektor Generalny Lasów Państwowych nie dopuścił nawet do wykorzystania możliwości pełnego wykupienia tak przecież niewielkiej puli drewna skierowanej na przetargi ograniczone, nie zezwalając na przeprowadzenie drugiego, uzupełniającego etapu tych przetargów, choć taka możliwość jest ujęta w jego własnym zarządzeniu.

W efekcie, już pierwsze przetargi otwarte, następujące po zakończeniu przetargów ograniczonych, doprowadziły do kompletnego rozchwiania polskiego rynku drewna i dramatycznego wzrostu jego cen.

Realizuje się scenariusz, przed którym wielokrotnie ostrzegaliśmy polski rząd, bo przecież było wiadomo, że narzucony nam przez dyrektora generalnego LP system sprzedaży otwiera szeroko dostęp do zasobów polskiego drewna spekulantom i wielkim koncernom, którzy nie zawahają się wykorzystać swojej przewagi finansowej, aby je przejąć, rujnując polskich przedsiębiorców. To się właśnie dzieje. Atak nowych na polskim rynku drewna, zapewne spekulacyjnie nastawionych podmiotów, spowodował na rynku panikę i niespotykany wzrost cen drewna okrągłego, zwłaszcza tzw. papierówki kl. S2a. Ich poziom w tej chwili bardzo znacznie przekracza jakąkolwiek racjonalną wartość tego drewna i pociąga za sobą kolejno wzrost cen innych sortymentów, w tym szczególnie papierówki z wyborem S2b i drewna wielkowymiarowego. Nawet trzeźwo oceniający sytuację przedsiębiorcy muszą więc zawyżone ceny oferować, gdyż w przeciwnym razie stają wobec groźby braku zaopatrzenia już w pierwszych miesiącach roku i konieczności rychłego zamknięcia firm. Skok cen wg naszych wstępnych ocen często sięga od 20 do 50% w zależności od sortymentu i regionu kraju. Jestem przekonany, że Pan Minister nie będzie miał żadnego problemu z potwierdzeniem tych informacji korzystając z centralnej, elektronicznej bazy danych posiadanej przez Lasy Państwowe.

 

Panie Ministrze,

Ma Pan z pewnością wiedzę o stanie gospodarki kraju i o tym, że na poprawę koniunktury jeszcze długo nie będzie można liczyć. W tej sytuacji oceniamy, że obserwowany wzrost cen drewna okrągłego stanowi dla przedsiębiorców – ale też dla Lasów Państwowych – pułapkę, gdyż większość firm nie będzie mogła tak drogiego drewna odebrać lub będzie próbowała pracować ze stratami, z łatwymi do przewidzenia konsekwencjami. Dodam tu, że wszelkie dostępne rezerwy większość przedsiębiorstw już dawno wykorzystała.

Konieczne jest więc pilne Pana działanie aby zapobiec wielce prawdopodobnej katastrofie gospodarczej. Rozwiązanie widzimy w tej chwili tylko jedno – należy natychmiast wskazać przedsiębiorcom możliwość uzupełnienia ich zakupów surowca drzewnego co najmniej do 80% ich potrzeb, w ramach kolejnego przetargu ograniczonego, zorganizowanego jeszcze w grudniu. Pula drewna na tym przetargu powinna być zbudowana z drewna przewidzianego do pozyskania w kolejnych latach w ramach już ustalonych etatów rębnych, lub z nadzwyczajnego zwiększenia tych etatów tam, gdzie istnieją do tego warunki.

Decyzja w sprawie skierowania na rynek dodatkowej ilości drewna z tych źródeł jest w gestii Pana Ministra. W imieniu przemysłu drzewnego występujemy o jej bardzo pilne podjęcie, a już wcześniej o poinformowanie całego sektora leśno - drzewnego, że jest ona przygotowywana. Pozwoli to opanować obecną, wymykająca się spod kontroli sytuację.

Jeśli uzna Pan za wskazane jakiekolwiek konsultacje i pomoc z naszej strony, prosimy nami dysponować.

Licząc na energię i konsekwentne działania Pana Ministra,

 

Z poważaniem

 

Sławomir Wrochna

Prezydent Izby

 

 

Do wiadomości:

- Pan Michał Boni – Minister, Członek Rady Ministrów,

- Pani Grażyna Henclewska – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki

- Pan Marek Kuchciński – Poseł na Sejm, Przewodniczący Komisji Ochrony Środowiska Z.N. i L.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz