/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Sovereign Capital przedstawił szczegóły dotyczące przejęcia Swarzędz Meble

Sovereign Capital

Autor: dja
Źródło: Sovereign Capital
Data: 2009-11-04


Zgodnie z komunikatem, fundusz proponuje, aby Swarzędz Meble SA zmienił profil działalności poprzez przejęcie poznańskiej spółki Pekabex produkującej m.in. prefabrykaty żelbetowe.

Propozycja Sovereign Capital przewiduje przegłosowanie przez akcjonariuszy Swarzędza uchylenie lub przerwanie procesu likwidacyjnego spółki oraz obniżenie wartości nominalnej akcji z 0,5 zł do 0,05 zł.

Propozycja zakłada ponadto wyemitowanie przez Swarzędz 1,47 mld akcji. Emisja miałoby zostać pokryta wkładem aportowy, w skład którego weszłoby całe przedsiębiorstwo Pekabex. Cena emisyjna miałaby wynosić 0,1 zł. 

Sovereign Capital proponuje również wyemitowanie 524,3 mln akcji z prawem poboru dla dotychczasowych akcjonariuszy. Na jedną starą akcję przypadałyby trzy nowe. Cena emisyjna miałaby wynieść 0,05 zł, wartość emisji wyniosłaby więc 26,2 mln zł. Sovereign Capital jest gotów zagwarantować emisję w przypadku nie objęcia nowych akcji przez dotychczasowych akcjonariuszy.

W wyniku proponowanych działań Swarzędz przejąłby działalność operacyjną Pekabexu. 

Pekabex to jeden z najbardziej doświadczonych producentów prefabrykatów żelbetowych i sprężonych w Polsce. Początki działalności firmy sięgają roku 1972, kiedy powstał Poznański Kombinat Budowy Domów. W 1991 r. przedsiębiorstwo przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa i zaczęła funkcjonować pod nazwą Poznańska Korporacja Budowlana Pekabex S.A. W 2002 r. w ramach korporacji została wyodrębniona spółka Pekabex BET Sp. z o.o., która zajmuje się działalnością produkcyjną. Od 2005r. spółka zmaga się z problemami finansowymi. W 2007r. Sąd ogłosił upadłość likwidacyjną spółki, którą następnie zmieniono na układową, dzięki zaangażowaniu Sovereign Capital, w którego portfelu Pekabex wciąż pozostaje.

Na początku października Pekabex został wybrany Głównym Dostawcą Prefabrykatów dla budowanego w  Warszawie Stadionu Narodowego. W zakresie zleconych spółce prac jest m.in.: wykonanie projektu warsztatowego prefabrykatów, produkcja i dostawa elementów stropowych (płyty TT i filigrany), jak i wszystkich prefabrykowanych elementów strukturalnych (słupy, belki stropowe, rygle audytoryjne, trybuny, schody).


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz