/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Sąd utrzymał 2 mln zł kary dla Tikkurila Polska za udział w zmowie cenowej

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2009-10-30


Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał ponad 2 mln zł kary nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na Tikkurila Polska za ograniczanie konkurencji.

UOKiK ukarał firmę w grudniu 2007 roku. Uznał, że zawarła z 84 przedsiębiorstwami niedozwolone porozumienie, które ograniczało konkurencję na rynku sprzedaży hurtowej farb i lakierów. Zgodnie z tym porozumieniem w umowach dystrybucyjnych, dotyczących sprzedaży wyrobów produkowanych przez Tikkurila, były ustalane ceny sprzedaży towarów przez dystrybutorów. Według UOKiK stanowiło to naruszenie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

Zdaniem UOKiK w ten sposób w latach 2003-2006 Tikkurila ustalała ceny minimalne sprzedaży hurtowej farb i lakierów. Porozumienie obejmowało trzy marki wytwarzane przez spółkę - Polifarb Dębica, Beckers oraz Tikkurila. Urząd twierdzi, że tego typu praktyki są jednym z najcięższych naruszeń prawa konkurencji. Zakazane jest bowiem ustalanie cen oraz marż handlowych.

UOKiK nałożył na Tikkurila Polska karę pieniężną w wysokości ok. 2 mln 172 tys. zł. Firma odwołała się od tej decyzji do SOKiK.

"W motywach ustnego uzasadnienia sąd stwierdził, iż odwołanie nie zasługuje na uwzględnienie, gdyż ustalenia i ocena prawna zawarte w decyzji

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz