/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Drewno niejedno ma imię

DIVA

Autor:
Źródło: DIVA
Data: 2009-10-30


Drewno to najpopularniejszy materiał z jakiego wytwarzane są meble. Jest trwałe, bezpieczne dla użytkowników i ekologiczne. Do tego ma jeszcze jedną, bardzo ważną zaletę. Można z niego wyrzeźbić prawdziwe dzieła sztuki.

Aranżacja kuchni wykonana przez firmę DIVAAranżacja kuchni wykonana przez firmę DIVAFot. DIVA

Według Feng Shui drzewo wyzwala w nas pozytywną energię, jest elementem wnoszącym energię zdrowia i witalności. Posiada naturalny zapach, a także właściwości izolacyjne, termiczne i akustyczne. Różne barwy drewna od bieli – balsa, do czerni - heban wykorzystuje się do poprawienia estetyki wnętrz. – Z drewna można wykonać meble do praktycznie każdego pomieszczenia – mówi Grzegorz Rusek z firmy DIVA, produkującej unikatowe meble - Ponadto duża plastyczność tego surowca pozwala na zabawę formą i stylem.

Dominującymi gatunkami w meblarstwie są dąb, klon, brzoza jesion oraz materiał z drzew owocowych: gruszy, jabłoni i czereśni. Powszechnym uznaniem cieszą się także meble z drewna orzechowego (ostatnio dużym zainteresowaniem projektantów cieszy się orzech amerykański)oraz mahoniowego. - Ważny jest dobór odpowiedniego gatunku surowca do procesu projektowania mebli – dodaje Grzegorz Rusek. - To od niego zależy ostateczny efekt. Materiał konstrukcyjny wpływa nie tylko na walory estetyczne mebla, ale także na jego wytrzymałość i trwałość. Szczególne znaczenie ma gęstość drewna, która bezpośrednio decyduje o właściwościach mechanicznych i walorach użytkowych wykonanych z niego przedmiotów. Ważnym czynnikiem jest także kurczliwość materiału, która odgrywa znaczącą rolę przy eksploatacji mebli w zmiennych warunkach wilgotnościowych. Barwa i rysunek drewna zależą już tylko od aktualnie panujących trendów i gustów kupujących.

Przedmioty wykonane z równych gatunków drewna wymagają też regularnej pielęgnacji. Czyści się je specjalnymi środkami z dodatkiem wosku bądź chemicznych środków natłuszczająco – nabłyszczających. Piękne komody, szafy, ramy łóżek czy stoły warto również regularnie polerować, tak aby na długo zachowały swój naturalny, kolor i wygląd.

Ciekawostka
Pierwsze wzmianki o towarach drzewnych i innych produktach leśnych na ziemiach Polski pochodzą z XII wieku i dotyczą Pomorza Zachodniego, skąd wywożono droga morską duże ilości drewna, głównie do budowy okrętów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Wszystko co napisano w art. jest prawdą i są to same zalety drewna. Jednak ...

drewno posiada również wadę, którą nie posiadają inne tworzywa a o której nie wolno zapominać. Wadą drewna są jego własności higroskopijne. Higroskopijność drewna jest to zdolność wymiany pary wodnej między drewnem a otoczeniem, znane jego zjawiska adsorpcji i desorpcji, ktore wymagają przestrzegania określonego mikroklimatu otoczenia w którym użytkowany jest mebel czy przedmiot wykonany z drewna. Drewno jest dekoracyjnym i wytrzymałym tworzywem naturalnym, ale wymaga przestrzegania określonych warunków wykonawczych i użytkowych.

RZECZOZNAWCA NOT Bydgoszcz [3]Odpowiedz na ten komentarz2009-10-30 22:12:00

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz