/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

UOKiK pozytywnie ocenia zasady sprzedaży drewna na 2010r.

Lasy Państwowe

Autor: Anna Malinowska
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-10-21


14 października Dyrektor Generalny LP podpisał zasady sprzedaży drewna na 2010r. Połowę przeznaczonej do sprzedaży puli drewna Lasy Państwowe będą sprzedawały firmom, które wcześniej były klientami LP oraz nie posiadają należności przeterminowanych i niezabezpieczonych, na internetowym przetargu ograniczonym na Portalu Leśno - Drzewnym. Pozostałe 50% drewna Lasy sprzedadzą wszystkim zainteresowanym na systemowych aukcjach internetowych obsługiwanych przez serwis e - drewno, także tym, którzy nie byli przedtem klientami LP. Do nowych zasad sprzedaży pozytywnie odniósł się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Fot. Drewno.pl

W 2009r. obowiązywał inny podział: 70% drewna było przeznaczonych dla klientów z tzw. historią zakupu, 30% dla pozostałych kontrahentów. Zasady z roku 2009 miały charakter tymczasowy.

Latem 2009r. rozpoczęły się międzyresortowe konsultacje nt. zasad sprzedaży drewna na 2010r. We wrześniu nieformalny zespół złożony z przedstawicieli Ministerstw Gospodarki i Środowiska rekomendował Dyrektorowi Generalnemu LP projekt nowych zasad sprzedaży na 2010r., który zakładał zawieranie umów wieloletnich na część surowca, a część miała być sprzedawana na e-drewnie. Jednak w  ocenie UOKiK ww. propozycje zasad „mogłyby budzić szereg wątpliwości, w tym mogłyby stanowić naruszenie zakazów zawartych w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.” 

Dlatego też Dyrektor Generalny LP zwrócił się do UOKiK o opinię dotyczącą wariantu zakładającego w 2010r. podział puli drewna do sprzedaży 50%/50%. Zdaniem Mariana Pigana Dyrektora Generalnego LP „zaletą takiego rozwiązania jest umożliwienie klientom właściwej oceny i prognozy ryzyka inwestycyjnego oraz dostosowania swojego funkcjonowania do zmiennych warunków rynkowych”.

Powyższe rozwiązanie umożliwia stopniowe wdrażanie mechanizmów rynkowych przy sprzedaży surowca drzewnego. Wg UOKiK-u „otwieranie rynku drewna w coraz większym stopniu, eliminowanie barier ograniczających przedsiębiorcom dostęp do tego surowca oraz wyeliminowanie zasad sprzedaży można uznać za działanie pozytywne z punktu widzenia prawa konkurencji”. W obecnej sytuacji gospodarczej tego typu rozwiązanie jest korzystne dla LP i przemysłu drzewnego.

W 2010r. LP przeznaczyły do sprzedaży prawie 31 mln m³ grubizny, z czego prawie 26,5 mln m³ trafi do przemysłu drzewnego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz