/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

DSV opracował system porządkujący obrót paletami

DSV

Autor: oprac. dja
Źródło: DSV
Data: 2009-10-19


Kwestia obrotu paletami zwrotnymi potrafi znacząco zwiększyć koszty i przysporzyć bólu głowy menedżerom w firmach logistycznych, spedycyjnych czy handlowych. Operator logistyczny DSV we współpracy z firmą informatyczną Quantum software opracował system, który rozwiązuje te problemy.

Fot. Drewno.pl

Powszechnie znane "europalety" wydają się czymś tak oczywistym, że niewartym uwagi. Tymczasem mają jednak swoją cenę, która przy znaczącej skali działalności zaczyna nabierać znaczenia. Zwłaszcza w sytuacji obecnego spowolnienia gospodarczego firmy nie mogą sobie pozwolić na marnotrawstwo palet, na których przewożą towary. Dotychczas kontrola obrotu paletami była utrudniona ze względu na brak narzędzi, które pozwalałyby monitorować ich obrót. Często zatem palety ginęły lub wracały do nadawcy w stanie nie nadającym się do dalszego użytku. Wytworzyła się wokół tego cała branża skupów palet, często działających na granicy prawa. Wartość samych palet jaka znajduje się w obrocie przekracza miesięcznie setki tysięcy złotych. To kwota, której nie sposób bagatelizować - wyjaśnia Mariusz Wasiak, dyrektor ds. transportu w DSV.

Szczególnych trudności monitorowanie obrotu paletami przysparza w firmach działających w wielu lokalizacjach i w ramach grupy niezależnych podmiotów. Dlatego Grupa DSV, dysponująca oddziałami w całej Polsce i działająca w ramach trzech spółek operacyjnych, zainspirowała powstanie systemu informatycznego, który pozwolił kontrolować ruch palet. Opiera się on na przepływie informacji pomiędzy systemami zarządzania magazynami (WMS), systemami w których Klienci składają zlecenia transportowe, a systemem zarządzania transportem (TMS). Przechowywanie i przekazywanie informacji pomiędzy nimi i oddziałami pozwala śledzić losy nośników, dzięki czemu łatwiej jest je rozliczać, odzyskiwać od kontrahentów czy podwykonawców.

Precyzyjna wiedza o elementarnych zdarzeniach jest podstawą każdej optymalizacji, w efekcie także redukcji kosztów. Wiedzieliśmy, że budowa skutecznego system odzyskiwania palet musi rozpocząć się od ich śledzenia i to we wszystkich ogniwach procesu dystrybucji. Projekt MOP (Międzyoddziałowy Obrót Paletami) pokazał, że skrupulatna rejestracja na pozór drobnych informacji o odbiorcy, zleceniodawcy, kierowcy, miejscu zwrotu czy stanie i liczbie palet wpływa na oszczędności w skali całej organizacji - komentuje Wiceprezes Zarządu Quantum software S.A.
    
Praca nad stworzeniem racjonalnego systemu gospodarowania opakowaniami zwrotnymi, których szczególnym przypadkiem są palety EUR trwały wiele miesięcy. Opisanie złożonych zależności między właścicielem opakowania, operatorem logistycznym, przewoźnikiem, odbiorcą i "magazynem opakowań zwrotnych" w zestawieniu z różnymi kryteriami klasyfikacji było jednym z trudniejszych etapów. Do tego system musiał być łatwy i przyjazny dla użytkowników. Po półrocznym testowaniu systemu dziś na gospodarkę opakowaniami zwrotnymi patrzymy również w kontekście wartości dodanej do naszych usług. Tym bardziej, że MOP pozwala rozliczać każdy typ opakowania zwrotnego - dodaje Mariusz Wasiak, dyrektor ds. transportu w DSV.

 

***
Grupa DSV jest globalnym dostawcą usług transportowych i logistycznych. Firma powstała w 1976r. z połączenia kilku niewielkich duńskich przewoźników. Dzięki systematycznemu wzrostowi osiągnęła pozycję jednego z liderów europejskiego przemysłu transportowego. Jednym z kluczowych czynników wzrostu była konsekwentna polityka przejęć, pozwalająca DSV powiększać swój zasięg geograficzny i poszerzać ofertę usług. DSV zatrudnia 25.000 pracowników, w ponad 110 krajach a jej przychody w 2008 roku przekroczyły 5 mld Euro. Działalność DSV zorganizowana jest w ramach trzech dywizji: transport drogowy, spedycja lotnicza i morska oraz logistyka.

Grupa DSV jest jednym z największych, najbardziej wszechstronnych i najszybciej rozwijających się operatorów logistycznych w Polsce. Posiada 28 biur i oddziałów w kluczowych lokalizacjach w kraju, dysponuje blisko 100 tys. m2 powierzchni magazynowej. Dzięki temu we wszystkich regionach Polski może zaoferować klientom bezpośrednie połączenia drogowe z Europą i pełną obsługę magazynową. Kluczowe obszary działalności Grupy rozdzielone są pomiędzy trzy dywizje: DSV Road (spedycja drogowa), DSV Air&Sea (spedycja lotnicza i morska) i DSV Solutions (usługi logistyczne). Spółki należące do Grupy DSV w Polsce generują roczne przychody wysokości ponad 300 mln złotych, co plasuje je wspólnie w pierwszej piątce największych i najbardziej rentownych firm w branży TSL.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz