/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Nowe zasady sprzedaży drewna: Większa masa na e-drewno

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-10-15


Lasy Państwowe opublikowały zasady sprzedaży drewna jakie obowiązywać będą w 2010r. Połowa, z ponad 32,5 mln m3 surowca drzewnego przeznaczonego do sprzedaży, trafi na internetowe aukcje "e-drewno". Druga połowę LP zamierza sprzedać w ramach negocjacji prowadzonych poprzez Portal Leśno-Drzewny.

Fot. Drewno.pl

14 listopada dyrektor generalny Lasów Państwowych podpisał zarządzenie nr 69 regulujące sprzedaż surowca drzewnego w przyszłym roku.

PGL LP przewiduje w 2010r. pozyskać 32,873 mln m3 surowca drzewnego. Z tej masy przeznaczono do  sprzedaży w ramach:
- przetargów ograniczonych na Portalu Leśno-Drzewnym (PLD) - 13,405 mln m3
- systemowych aukcji internetowych "e-drewno" - 13,405 mln m3
- akcji i submisji 16,5 tys. m3.
Łącznie na potrzeby przemysłu przeznaczono ok. 27 mln m3 drewna czyli 82% pozyskania.

Pozostała masa:
- 5,720 mln m3 skierowana zostanie do sprzedaży detalicznej
- 334,8 tys m3 przeznaczona jest na potrzeby własne PGL LP.

W sensie technicznym zasady zakupu drewna dla przedsiębiorców nie zmienią się. Główne modyfikacje związane są z wytycznymi UOKiK i dotyczą wzrostu puli drewna przeznaczonego do sprzedaży w trybie aukcji internetowych i zmniejszenia masy przeznaczonej do sprzedaży w ramach ofert na Portalu Leśno-Drzewnym. W 2010r. będzie to 50:50 podczas gdy w mijającym 2009 30:70 na korzyść PLD. Drugim elementem jest zlikwidowanie możliwości sprzedaży drewna w trybie negocjacji handlowych, które w ostatnim czasie uznane zostały jako sprzyjające korupcji.

Nowe zasady sprzedaży w praktyce nie uwzględniają, żadnego z postulatów przemysłu drzewnego przedstawianych podczas ubiegłorocznych protestów i toczących się przez rok prac specjalnie powołanego zespołu pod auspicjami rządu. Utrzymana została zasada ustalania przez Lasy Państwowe dowolnej ceny minimalnej oraz nie wprowadzono możliwości zawierania umów długoterminowych. W dalszym ciągu konieczne jest przedstawianie zabezpieczeń finansowych przy zakupach z wydłużonym terminem płatności.
 
Do pobrania:

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA