/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Swarzędz Meble - Reaktywacja?

Drewno.pl

Autor: Dominik Jabłoński
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-10-15


Sovereign Capital SA złożył ofertę dotyczącą inwestycji w Swarzędz Meble SA, co oznaczałoby cofnięcie decyzji o jej likwidacji i wiązać się będzie za zmianą profilu działalności.

Według planów Sovereign Capital, NWZA Swarzędza ma podjąć uchwałę o obniżeniu kapitału zakładowego poprzez obniżenie wartości nominalnej akcji z 50 gr do 5 gr celem pokrycia strat z lat ubiegłych, a jednocześnie przybliżenia jej do wartości rynkowej. Kolejna uchwała ma dotyczyć podwyższenia kapitału zakładowego o kwotę 39,324 mln zł poprzez emisję 786.491.799 akcji po cenie emisyjnej 5 gr za akcję, z wyłączeniem prawa poboru i skierowanie akcji nowej emisji w trybie oferty prywatnej do inwestora. W przypadku sprzeciwu obecnych akcjonariuszy Swarzędz Meble dotyczącego wyłączenia prawa poboru, jako alternatywę fundusz proponuje podjęcie uchwały o emisji publicznej z prawem poboru. Następnie Sovereign Capital chce, aby środki pozyskane z emisji zostały zainwestowane w nowe przedsiębiorstwo o dynamicznie rosnącej sprzedaży oraz będące jednym z liderów swojej branży. Ostatnia decyzja NWZA Swarzędza ma dotyczyć uchylenia uchwały o likwidacji spółki.

Likwidator spółki zaznaczył, że podjęte rozmowy z Sovereign Capital, nie oznaczają wstrzymania procesu likwidacji, który jest w dalszym ciągu realizowany. "Otrzymana oferta zostanie przedłożona do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu rady nadzorczej emitenta i w oparciu o opinię rady nadzorczej zostaną podjęte decyzje o dalszych działaniach, w tym co do zwołania Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia w sprawach objętych treścią oferty" - poinformował likwidator Swarzędza.

Sovereign Capital SA jest firmą doradczo-inwestycyjną, której działalność obejmuje zarówno doradztwo w dziedzinie Corporate Finance jak i aktywne inwestowanie w projekty o wysokiej stopie zwrotu. Firma specjalizuje się w inwestowaniu w przedsiębiorstwa, akcje lub inne aktywa, które ze względu na problemy formalne, organizacyjne, operacyjne lub inne (np. upadłość) wymagają gruntownej restrukturyzacji.

W 2007r. o Sovereign Capital stało się głośno, kiedy nie dostała zgody Komisją Nadzoru Finansowego na debiut giełdowy. Zdaniem władz spółki problemy z wydaniem przez KNF zezwolenia wynikały z wcześniejszych spięć Sovereign Capital z Internetowym Domem Maklerskim w sprawie Mostostalu Zabrze.

W lutym 2008 roku Sovereign Capital zainwestował w spółkę Werth-Holz SA. Spółka powstała na bazie majątku upadłego, znanego na rynku producenta programu ogrodowego - Werth-Holz Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Pszczewie. Fundusz kupił wtedy akcje stanowiące 30% kapitału spółki. 1 lipca 2009r. Sovereign Capital stał się właścicielem 100% akcji Werth-Holz SA.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Werth-Holz na giełdzie?

Fundusz Sovereign Capital nie zdradza co chce zrobić ze Swarzędzem po przejęciu. Jednak kupno giełdowej spółki z zamiarem zmiany profilu działalności może wskazywać na chęć wprowadzenia na giełdę innej spółki "tylnymi drzwiami". W mojej opinii może chodzić o sam fundusz lub co bardziej prawdopodobne, o spółkę Werth-Holz.

Dominik Jabłoński [428]Odpowiedz na ten komentarz2009-10-15 01:44:11

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz