/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Emulsje parafinowe z Lotosu zdobywają rynek drzewny

Lotos Parafiny

Autor:
Źródło: Lotos Parafiny
Data: 2009-10-12


W ubiegłym roku spółka LOTOS Parafiny sprzedała zaledwie kilkaset ton emulsji parafinowych. W tym roku miesięcznie dostarcza do przedsiębiorstw z branży drzewnej ponad 400 ton tych wyrobów.

Lotos CzechowiceLotos CzechowiceFot. Lotos

- Mocne wejście do grupy dostawców emulsji stało się możliwe dzięki bardzo dobrze układającej się współpracy z Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej z Kędzierzyna – Koźla oraz naszymi odbiorcami – podkreśla Izabela Robak, szefowa Biura Technologii i Rozwoju LOTOS Parafiny. – Jedynie odpowiedni, starannie opracowany produkt daje szansę wejścia na ten niezwykle wymagający rynek – dodaje.

Kilka lat temu krajowy rynek emulsji parafinowych szacowany był na około 20 tysięcy ton. Od tego czasu, głownie poprzez zmiany technologiczne w przemyśle zapotrzebowanie na emulsje naftowe, zmniejszyło się i wynosi około 15 tysięcy ton. W nieznacznym stopniu zastąpiły je emulsje syntetyczne. Przytoczone powyżej dane nie obejmują również sytuacji, gdy firma kupuje tylko półprodukty, a emulsję wykonuje we własnym zakresie.

Emulsje otrzymywane na bazie surowców ropopochodnych stosowane są głównie, jako środek hydrofobizujący materiały drewniane i drewnopochodne.

Struktura emulsji pozwala na skuteczne zaimpregnowanie powierzchni o nieregularnych kształtach. Dzięki zastosowaniu emulsji możliwe staje się uzyskanie cienkiej warstwy ochronnej na powierzchniach szorstkich i porowatych, co jest z reguły utrudnione z powodu dużej lepkości środków hydrofobizujących. Głównie z uwagi na tę cechę emulsje są wykorzystywane do impregnacji wyrobów drewnianych, płyt MDF i HDF a także lin przędzy i tekstyliów. Zastosowanie emulsji parafinowych umożliwia otrzymanie przez producentów płyt wiórowych odpowiednich parametrów pęcznienia i nasiąkliwości dla wyrobu gotowego. Parametry te opisują odporność wyrobu na zawilgocenie oraz zdolność do zachowania kształtu pomimo kontaktu z wodą.

Odpowiednio przygotowane emulsje parafinowe charakteryzują się wysoką stabilnością i dobrą rozcieńczalnością. Dodatkowa zaletą emulsji parafinowych jest ich stosunkowo niski koszt wytworzenia w porównaniu z emulsjami otrzymywanymi na bazie olejów białych czy też polimerów. Emulsje dostarczane przez Lotos Parafiny dedykowane są głównie do impregnacji płyt wiórowych (typu OSB, MDF i HDF).

W ścisłej współpracy z Instytutem Ciężkiej Syntezy Organicznej przeprowadzono prace badawcze mające na celu zróżnicowanie bazy surowców ropopochodnych oraz modyfikację parametrów emulsji parafinowych. Celem badań było otrzymanie emulsje, które mogą być z powodzeniem zastosowane w zakładach dysponujących różnymi technologiami produkcji płyt.

Nie ma już standardowych ofert

- Minął czas, gdy nabywcę znajdował każdy produkt – uważa Roman Skóbel z Biura Sprzedaży Parafin. - Każdy kontrakt poprzedzony jest żmudnymi badaniami i pracami nad dostosowaniem emulsji do nieraz specyficznych wymagań odbiorcy. Zdarza się, że z dostawy na dostawę ten sam odbiorca chce raz, aby to była emulsja o 60% zawartości suchej masy, a raz 55%. Dostosowujemy się do tych oczekiwań – zapewnia z dumą Skóbel.

Efekty takiej polityki są widoczne. Rośnie sprzedaż, w coraz większym stopniu realizowana w oparciu o kontrakty długoterminowe.

Spółka chce rozwijać produkcję emulsji i poszerzać ich ofertę -Strategia ta dotyczy wszystkich wyrobów dedykowanych odbiorcom przemysłowym. Dzięki oparciu produkcji o doskonałej, jakości gacze parafinowe z gdańskiej rafinerii Grupy LOTOS gwarantujemy powtarzalną, jakość naszych wyrobów - zdecydowanie zapewnia Dominik Tomczyk członek zarządu spółki LOTOS Parafiny.  -Wszyscy powinni zdawać sobie sprawę, że w obliczu zmian, jakie zachodzą w przemyśle petrochemicznym warto wiązać się z solidnym partnerem, który może zagwarantować stabilność dostaw  - dodaje.

***
LOTOS Parafiny Sp. z o.o. powstała w 2000 roku. Od roku 2005 jej udziałowcem w 100 % jest Grupa LOTOS S. A. Spółka jest jednym z największych w Europie producentów i dystrybutorów rafinowanych i bezwonnych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. LOTOS Parafiny posiada dwa zakłady produkcyjne w Jaśle i Czechowicach-Dziedzicach.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz