/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Foresight w drzewnictwie – scenariusze rozwoju badań naukowych w Polsce do 2020 roku

ITD

Autor:
Źródło: ITD
Data: 2009-10-07


Instytut Technologii Drewna w Poznaniu uzyskał dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację Projektu nr: POIG.01.01.01-30-022/08: „Foresight w drzewnictwie – scenariusze rozwoju badań naukowych w Polsce do 2020 roku”.

Drzewnictwo - Foresight dla Polski do 2020 rokuDrzewnictwo - Foresight dla Polski do 2020 rokuFot. ITD

Projekt realizowany będzie w latach 2009-201 w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013, priorytet 1. „Badania i rozwój nowoczesnych technologii”, działanie 1.1. „Wsparcie badań naukowych dla budowy gospodarki opartej na wiedzy’, poddziałanie 1.1.1. Projekty badawcze z wykorzystaniem metody foresight”.

Jego celem jest identyfikacja priorytetowych dla rozwoju i wzrostu innowacyjności polskiego sektora drzewnego kierunków badań naukowych i prac rozwojowych do 2020 roku, z wykorzystaniem metody foresight – od lat znanej i stosowanej w świecie, rozumianej jako „systematyczne patrzenie w przyszłość”.

Jest to pierwsza w Polsce próba podjęcia w sposób systemowy, z udziałem przedstawicieli nauki i praktyki gospodarczej, a także uczestników życia społecznego – rozważań nad przyszłością badań naukowych w drzewnictwie. Oczekuje się, że w rezultacie wzrośnie świadomość szczególnej roli badań naukowych w podnoszeniu innowacyjności i konkurencyjności drzewnictwa, a ostatecznie - poziomu życia całego społeczeństwa. Realizacja Projektu powinna umożliwić w przyszłości optymalne wykorzystanie wiedzy i umiejętności kadry naukowo-badawczej oraz zasobów technicznych podmiotów sfery b+r w drzewnictwie dla innowacyjnego rozwoju sektora drzewnego w Polsce. Efektem prac będzie także ułatwienie transferu i adaptacji do warunków funkcjonowania polskiej nauki o drzewnictwie oraz producentów sektora drzewnego – nowych i przewidywanych w Europie i na świecie kierunków badań naukowych.

Realizacja Projektu, ze względu na specyficzny charakter wynikający z zastosowania metody foresight, jest spektakularną okazją do zainicjowania potrzebnej w gospodarce opartej na wiedzy szerokiej dyskusji wszystkich uczestników rynku drzewnego w Polsce. Jest jednocześnie dobrym momentem rozpoczęcia procesu zmian w postrzeganiu problemów, ich rozwiązywaniu oraz w postawach, zarówno naukowców, jak i przedsiębiorców, szczególnie w odniesieniu do współpracy sfery b+r i przemysłu.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz