/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Ciecze jonowe szansą na innowacyjość w przetarzaniu surowców lignocelulozowych

ITD

Autor: oprac. dja
Źródło: ITD
Data: 2009-10-07


Instytut Technologii Drewna w Poznaniu realizuje projekt finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego UE pt. „Ciecze jonowe w innowacyjnych technologiach związanych z przetwarzaniem surowców lignocelulozowych”

Fot. ITD

Projekt realizowany będzie w latach 2009-2012, w ramach Priorytetu 1.  Badania i Rozwój Nowoczesnych Technologii, Działania 1.3.  Wsparcie Projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe, Podddziałanie 1.3.1. Projekty rozwojowe Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Współwykonawcami projektu są Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej, Instytut Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej oraz Katedra Biotechnologii Środowiskowej Politechniki Śląskiej.

Celem projektu jest opracowanie innowacyjnych technologii zwiększania trwałości drewna i tworzyw drzewnych cieczami jonowymi oraz opracowanie metody wyodrębniania celulozy z surowca lignocelulozowego (surowców i półproduktów papierniczych) z wykorzystaniem cieczy jonowych.

Rezultatem podjętych badań będą opracowane nowe ciecze jonowe o właściwościach użytkowych dla zastosowania w drzewnictwie oraz technologie zabezpieczania i uzyskiwania nowych materiałów, które stanowić będą ofertę dla przemysłu chemicznego, zakładów produkcji środków ochrony drewna, zakładów zabezpieczających drewno przed działaniem czynników biotycznych, zakładów renowacji zabytków drewnianych, zakładów środków chemii gospodarczej i kosmetycznej, producentów biopaliw i wykorzystujących produkty rafinacji drewna, przemysłu płyt drewnopochodnych i sklejek oraz przemysłu celulozowo-papierniczego.

Ciecz jonowa to substancja ciekła składająca się wyłącznie z jonów. Cieczami jonowymi są wszystkie stopione sole, jednak ze względu na fakt, że większość soli topi się w wysokich temperaturach (np. chlorek sodu (sól kuchenna) w 800°C), mówiąc o cieczach jonowych ma się zwykle na myśli sole, które topią się poniżej 100°C.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA