/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

DLH zamknie zakłady produkcyjne w Polsce, Szwecji i Brazylii

DLH

Autor: dja
Źródło: DLH
Data: 2009-10-06


DLH zamknie zakłady prowadzące przerób drewna w Polsce, Szwecji i Brazylii. Ponadto, grupa planuje usprawnić swoją strukturę organizacyjną - między innymi, poprzez przeniesienie wszystkich pracowników do siedziby firmy w Hoje Taastrup w pobliżu Kopenhagi oraz uproszczenie struktury zarządzania. Dodatkowo dostoswowane zostaną do obecnej sytuacji rynkowej struktury firmy w USA, Rosji i Polsce.

Siedziba DLH w WarszawieSiedziba DLH w WarszawieFot. DLH

Działania firmy związane są z utrzymującą się od dłuższego czasu trudną sytuacją rynkową. Łącznie firma planuje zwolnienie 220 pracowników, co przełożyć się ma na 40 mln DKK oszczędności w skali roku. Koszty planowanej restrukturyzacji w 2009r. szacowane są na 23 mln DKK, co jednak nie powinno wpłynąć na przychody i zyski Grupy w tym roku.
 
W 2010r. DLH spodziewa się dodatkowych, jednorazowych przychodów związanych ze sprzedażą nieruchomości po likwidowanych zakładach. Według planów spółki mają one wynieść 50 mln DKK, co wraz ze zmianami organizacyjnymi ma przynieść spółce dodatkowe 165 mln DKK w gotówce.
 
W ramach restrukturyzacji zostaną zmknięte zakłady produkcyjne w Karlinie (Polska), Oskarshamn (Szwecja) i w Belem (Brazylia).

Zakład w Karlinie (DLH Nordisk) zatrudnia ok. 50 osób. Zajmuje się suszeniem drewna oraz wytwarzaniem półfabrykatów do produkcji podłóg i okien, głównie dla odbiorców w Niemczech i Francji. Grunty, budynki i wyposażenie zakładu przewidziane jest do sprzedaży.

Likwidacja zakładu w Karlinie nie wpłynie w żaden sposób na działanie w Polsce sieci jedenastu placówek handlowych.
 
Zakład w Oskarshamn to fabryka fornirów i tartak który w Grupie DLH znalazł się po przejęciu firmy Bohmans w 2005r. Działalność zakładu zostanie zakończona przed końcem 2009r. Nieruchomości i wyposażenie zakładu zostanie sprzedane.

NA terenie zakładu w Oskarshamn znajduje się również magazyn wyrobów z drewna liściastego i biuro handlowe obsługujące klientów w południowej części Szwecji. W związku z planowaną sprzedażą nieruchomości działalność ta zostanie przeniesiona w inne miejsce. Pozostała działalność jaką DLH prowadzi w Szwecji, jednym z największych rynków Grupy nie jest zagrożona likwidacją.

Działalność zakładu przetwórczego i magazynu w Belem zostanie zakończona pod koniec I kw. 2010r. Obecnie w jednostce zatrudnionych jest ok. 125 pracowników. Wyposażenie zakładu w Belem przeznaczone jest do sprzedaży.

Zakład w Belem odpowiedzialny jest za 14% dostaw realizowanych przez DLH z terenu Brazylii. Pozostałe 86% sprzedaży realizowane jest przez są biuro handlowe zlokalizowane w miejscowości Kurytyba. Według planów ta jednostka oraz nowe biuro handlowe utworzone w Belem zajmie się całością eksportu z Brazylii oraz współpracą z lokalnymi dostawcami produktów, które zastąpią wyroby wytwarzane dotychczas w zakładzie w Belem.
 
***
DLH Group to duńskiej firmy o zasięgu międzynarodowym. DLH (Dalhoff Larsen & Horneman) została założona w 1908 roku.

Firma składa się z trzech głównych działów:
- Dział Hardwood (DLH Nordisk A/S) jest organizacją handlową, łączącą kraje produkujące drewno z krajami wykorzystującymi ten surowiec. Dział ten handluje drewnem tropikalnym jak i drewnem pochodzącym z krajów klimatu umiarkowanego, fornirem oraz innymi produktami drewno-pochodnymi wywodzącymi się głównie z Afryki, Południowej i Północnej Ameryki oraz Europy Wschodniej. Produkty są przede wszystkim sprzedawane w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz Bliskim i Dalekim Wschodzie. DLH posiada swoje biura w wielu krajach na całym świecie.

- Dział Płytowy (DLH A/S) jest importerem, dystrybutorem i przetwórcą drewna i materiałów płytowych przede wszystkim na rynek duński i pozostałą część Skandynawii ale również na inne rynki europejskie. Głównymi produktami są drewno drzew iglastych, sklejki, płyty wiórowe oraz płyty OSB i forniry. Dział płytowy zajmuje się również dystrybucją innych drewno-pochodnych materiałów. Dostawy są głównie otrzymywane ze Skandynawii, Europy Wschodniej i Dalekiego Wschodu.

- Dział Sprzedaży Detalicznej (DLH Trae & Byg A/S) jest działem mieszczącym się na terenie Danii, który poprzez swoje własne placówki dystrybuuje produkty dla lokalnych firm i przedsiębiorstw.

W Polsce DLH rozpoczęło działalność w 1990 roku. W pierwszych latach firma zajmowała się eksportem tarcicy i materiałów płytowych produkowanych przez krajowych producentów. Dynamiczny rozwój polskiej gospodarki spowodował, iż Grupa DLH wybrała Polskę jako miejsce strategicznych inwestycji firmy. W roku 1992 powstała placówka DLH zlokalizowana w Ostrowie Wielkopolskim (DLH Drewno), która zajmowała się importem i dystrybucją surowców i wyrobów drzewnych. W roku 1995 powstał zakład suszenia i uszlachetniania drewna w Karlinie koło Koszalina (DLH Nordisk).

Prawdziwym przełomem firmy były lata 1999-2000. DLH Drewno w krótkim czasie stworzył wielopunktową sieć sprzedaży zlokalizowanych w największych polskich aglomeracjach. Własna sieć sprzedaży i zapasy magazynowe, pozwalające na natychmiastową sprzedaż wszystkich oferowanych towarów oraz zespół kompetentnych handlowców sprawiły, że firma stała się liderem w imporcie i dystrybucji drewna egzotycznego na terenie kraju.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz