/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

OZPPD: Propozycje nowych zasad sprzedaży drewna przygotowane przez LP są sprzeczne z prawem

OZPPD

Autor: Mirosław Florkiewicz
Źródło: OZPPD
Data: 2009-10-05


Od ponad roku trwają prace nad nowymi zasadami sprzedaży drewna prowadzone przez międzyresortowy zespół powołany po protestach przemysłu drzewnego. Od pewnego czasu przedsiębiorcy pracujący w zespole wskazywali że Lasy Państwowe nie są zainteresowane jego ustaleniami, które mają doprowadzić do ustalenia satysfakcjonujących wszystkie strony reguł handlu surowcem drzewnym.
Potwierdzeniem obaw drzewiarzy są złożone przez Lasy w Ministerstwie Gospodarki trzy warianty projektu zasad sprzedaży drewna na rok 2010. Ogólnopolskie organizacje skupiające przedsiębiorców: PIGPD i OZPPD wskazują, że zasady te są nie do przyjęcia.
Poniżej prezentujemy stanowisko Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Przemysłu Drzewnego w sprawie przedstawionych przez Lasy Państwowe projektów, jakie zostało przekazane Ministerstwu Gospodarki.

Fot. Drewno.pl

Gródków, dnia 18.09.2009 r.
Ldz. PZ 26 - 1/09/09

Pani Grażyna Henclewska
Podsekretarz Stanu  
w Ministerstwie Gospodarki


dotyczy: zasad sprzedaży przez Skarb Państwa drewna pozyskiwanego z drzewostanu lasów państwowych

Szanowna Pani Minister,
W nawiązaniu do rozmowy w dniu 16.09.2009r. w związku z posiedzeniem Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej "Przyjazne Państwo" oraz zadeklarowaniem przeze mnie przekazania stanowiska Ogólnopolskiego  Związku Pracodawców Przemysłu Drzewnego w sprawie udostępnionego nam przez Ministerstwo Gospodarki opracowanego przez PGL LP w trzech wariantach projektu zasad sprzedaży drewna na rok 2010r. w załączeniu przesyłam przygotowaną analizę  przedmiotowych zasad.

Naszym zdaniem proponowane przez PGL LP wszystkie 3 warianty, analogicznie jak zasady wydawane w minionych latach w formie zarządzeń dyrektora generalnego LP, są absolutnie nie do zaakceptowania, bowiem generalnie rzecz ujmując są rażąco sprzeczne z obowiązującym porządkiem prawnym.

Stwierdzenie to zresztą znajduje potwierdzenie w opinii znak 1436/09/A sporządzonej przez konsultanta Nadzwyczajnej Komisji Sejmowej Przyjazne Państwo Pana Konrada Borowicza.
Szczegółowe uwagi merytoryczne zamieściliśmy przy tekście wariantu I, w odniesieniu do poszczególnych jego zapisów uznając, iż jedynie ten wariant nadaje się jeszcze do analizy i oceny, natomiast pozostałe warianty -  II i III, kwalifikują się bezwzględnie do odrzucenia.

Pomijając oczywisty fakt, którego zasadności niestety uporczywie nie chcą przyjąć do wiadomości ani PGL LP, ani funkcjonariusze Ministerstwa Środowiska, że dyrektor generalny LP nie ma nawet żadnego umocowania ustawowego do narzucania nabywcom drewna własnych zasad sprzedaży, należy szczególnie podkreślić, że także przedłożone teraz do oceny zasady są sprzeczne przepisami prawa materialnego.
W załączonej przez nas opinii, wskazaliśmy stwierdzone przez nas istotne niezgodności w odniesieniu do stosownych norm ustawowych.

Uważamy, że przygotowane przez PGL LP zasady sprzedaży drewna w 2010r., ze szkodą dla rodzimych przedsiębiorców zabezpieczają jednostronnie tylko partykularne interesy PGL LP.
Dlatego też w interesie społecznym jest, aby Minister Gospodarki w trosce o rodzimych przedsiębiorców przetwarzających na potrzeby gospodarki krajowej drewno pozyskiwane z drzewostanu lasów Skarbu Państwa, zwłaszcza średnich i małych, których jest blisko 7 tysięcy, nie wyraził zgody na wdrożenie propozycji PGL LP, spowodował pilne sporządzenie przez właściwe organy administracji rządowej nowego opracowania, przy należytym udziale uprawnionych ustawowo w tym zakresie organizacji przedsiębiorców.
 
Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego jest w przemyśle drzewnym jedną z dwóch organizacji przedsiębiorców branży drzewnej, ustawowo uprawnionych do reprezentowania interesów gospodarczych zrzeszonych członków.

Jest to bardzo istotne, jako że tylko PIGPD i nasz Związek, z wyłączeniem stowarzyszeń, mają waśnie takie ustawowe uprawnienia, a wobec braku w przemyśle drzewnym innych organizacji o ogólnopolskim zasięgu z takimi uprawnieniami, tylko łączna reprezentacja PIGPD oraz Związku uprawniona jest wypowiadać się w imieniu przemysłu drzewnego.
Opiniowanych teraz zasad sprzedaży PGL LP niestety nie udostępniło Związkowi do konsultacji.

Uważamy za stosowne nadmienić, że być może stało się tak za sprawą niefortunnego stwierdzenia Ministra Gospodarki - Pana Wicepremiera W. Pawlaka w piśmie z dnia 4.03.2009r.  znak DRG-III-0700-8-DK/09 L.dz.668 do Marszalka Sejmu RP Pana B. Komorowskiego, w którym bezzasadnie stwierdził, jakoby PIGPD reprezentowało przemysł drzewny.
 
Naszym zdaniem było to stwierdzenie wielce szkodliwe dla Związku, bowiem tak wysokiej rangi członek rządu i naczelny organ administracji państwowej, przynależne kompetencje działających formalnie w kraju organizacji, powinien potwierdzać zgodnie z uprawnieniami przysługującymi im na podstawie właściwych ustaw.

Skoro jednak już tak stało się, to informujemy, że Związek już w roku ubiegłym przygotował własny projekt stosownego aktu normatywnego w przedmiocie sprzedaży drewna.
Licząc że minister M. Boni zamierza powołać międzyresortowy zespół do opracowania zasad sprzedaży drewna, projekt ten został mu przesłany w załączeniu pisma z dnia 17.10.2008r.
Pismo to wraz z rzeczonym projektem również teraz przesyłamy w załączeniu.  

Z wyrazami należnego szacunku
Prezes Związku
Mirosław Florkiewicz
załączników 2:  
- uwagi OZPPD do zasad sprzedaży drewna na 2010 r.;
- pismo OZPPD z dnia 17.10.2008 do Ministra M. Boniego.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

czesc przemysłu to zwykłe złodzieje

prawda jest taka ze na e-drewno teraz wystawia sie sam szmelc , czyli badziewie a , odziomy w zaniżonych klasach zabieraja handlarze za łapówki wreczone *** lesnikom . niech ktos sie wezmie za te bagno , bo inaczej dalej lasy beda nierentowne . *** wszystkich posrednikow !!!!!!!!!!
(wiadomość edytowana przez Administratora. Proszę o nie używanie słów wulgarnych. Poziom języka świadczy wyłącznie o osobie, która go używa... )

prawda [32]Odpowiedz na ten komentarz2009-10-05 16:03:02

Zgłoś nadużycie

TAK TO PRAWDA ,JAK LICYTUJESZ NP DEBA 400 M3 TO BIERZESZ JAK LECI SAM SZAJS A ...

LEPSZE DREWNO LEGELNIE JEST ODSTAPIONE ZAPRZYJAZNIONYM ODBIORCA ,I LEPIEJ KUPISZ U TEGO DRUGIEGO MAJACEGO UKŁADY NIZ W lp,I TO W LEPSZEJ CENIE ,SAM ZASTANAWIAM SIE JAK TO MOZLIWE W JAKIM KRAJU ZYJEMY ,I JAK TU NIE UZYWAC WULGARNYCH SŁOW, lp PISZE Z MAŁEJ LITERY I NIE SWIADCZY TO O MOIM WYKSZTAŁCENIU TYLKO ZE DREWNO UCZCIWIE MUSZE KUPOWAC POZA GRANICAMI KRAJU.

ersste [49]Odpowiedz na ten komentarz2009-10-07 20:31:41

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz