DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Firma oskarżona o zastraszanie polskich robotników

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-02


Irish Examiner, 26 bm., O Farrell.
Po publikacjach Irish Examiner, Format Industrial Construction Ltd. pisemnie zagwarantowała, że ponad ponad 40 polskich robotników, pracujących przy budowie tunelu w porcie dublińskim będzie od teraz otrzymywać takie samo wynagrodzenie jak pracownicy irlandzcy.

Jednak zdaniem zajmującego się sprawą reprezentanta irlandzkich związków zawodowych (SIPTU) E. Fleming, polscy pracownicy otrzymali list, którego celem było ich zastraszenie.
W liście skierowanym przez Format do swych pracowników, prosi się ich o udzielenie odpowiedzi na 15 pytań, co prowadzić ma do identyfikacji robotników, którzy zdecydowali się rozmawiać z Irish Examiner oraz reprezentantami związków zawodowych, pisze gazeta.
Zdaniem Irish Examiner w liście stwierdza się, że Format zamierza "podjąć kroki prawne oraz domagać sie finansowego zadośćuczynienia od tych, którzy spowodowali dla nas takie straty. Naszym zamiarem jest zatem znalezienie źródła/źródeł informacji, które pojawiły się w doniesieniach prasowych".
Pomimo iż w liście informuje się, że odpowiedzi na pytania nie przyniosą negatywnych następstw dla pracowników, pismo stwierdza jednocześnie, że Format "zastrzega sobie prawo do domagania się prawdziwych informacji od każdego pracownika oraz prawo do uznania ich za dowód prawny".
Dziennik informuje, że konsorcjum Nishimatsu Mowlem Irishenco (NMI) potwierdziło w oświadczeniu, że prezes Format W. Mikulecki zgodził się w pełni respektować irlandzkie przepisy dotyczące rynku pracy i zatrudnienia. Ze strony NMI nie pojawił się komentarz w sprawie listu. Komentarza odmówił także Format. Irish Examiner w komentarzu redakcyjnym pisze, że firma próbuje "namierzyć" źródło publikacji gazety, co uwydatnia zupełnie nie do zaakceptowania sytuację, w której znaleźli się polscy pracownicy.
Pomijając fakt naruszenia prawa pracownika do należytego wynagrodzenia, sprawa rzuca złe światło na Irlandię i to w okresie, w którym chce ona "przyciągać" pracowników-obcokrajowców. "Lipna praktyka płacenia pracownikom za mało za ich pracę jest nadużyciem, które powinno być jak najsilniej potępione".

z serwisu MSZ


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz