/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Rosja nie obniży cła eksportowego na surowiec drzewny

Autor: dja
Źródło: AFP
Data: 2009-09-20


W 2010r. Rosja nie planuje zmniejszenia obecnego poziomu cła eksportowego na surowiec drzewny.

"Na dzień dzisiejszy, nasz plan zakłada utrzymanie obecnego poziomu ceł w 2010r. Decyzja w tej sprawie będzie prawdopodobnie podjęta w okresie wrzesień-październik." - powiedziała Elwira Nabiullina, Minister Gospodarki w rządzie Rosji, na konferencji po rozmowach ze swoim fińskim odpowiednikiem Paavo Vaeyrynen, który zabiegał o obniżenie stawki podatku"

Rosyjskie cła wywozowe na drewno okrągłe rosną od 2006r. Zgodnie z dotychczasowymi informacjami, rząd Rosji zamierzał od 1 stycznia 2010 roku podnieść taryfę na eksport drewna do poziomu 80% wartości celnej surowca, jednak nie mniej niż do 50 euro za metr sześcienny. Pierwotnie cło miało zostać podniesione do tego poziomu już od 1 stycznia 2009r., jednak wskutek dotychczasowych rozmów, głównie z Finlandią, zostało odłożone w czasie.

Finlandia oprócz Chin jest największym odbiorcą rosyjskiego surowca drzewnego, głównie do produkcji celulozy i papieru. Drastyczny wzrost ceny surowca może przyczynić się do poważnego kryzysu tej ważnej gałęzi fińskiej gospodarki.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA