DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Polski eksport bije rekordy

Autor:
Źródło:
Data: 2005-03-01


(Rzeczpospolita, 01.03.2005 / cyt. za biznes.onet.pl)

W dzisiejszej "Rzeczpospolitej" czytamy, że wejście do Unii zdecydowanie poprawiło bilans handlowy Polski. Eksport zwiększył się o 11,3 mld euro - najwięcej od co najmniej od 10 lat. Deficyt handlu zagranicznego zanotował najniższy poziom od 1995 roku.

Dwadzieścia firm najczęściej wspomaganych przez państwo otrzymało w ostatnich latach ponad 37 mld zł. Z wyliczeń "Rzeczpospolitej" wynika, że to ponad połowa pomocy publicznej udzielonej w tym czasie polskim przedsiębiorstwom.
Wśród obdarowanych tylko dwie spółki: Huta Lucchini Warszawa i Polpharma, należały w tym czasie do prywatnych właścicieli. Otrzymały one jednak tylko niespełna 1 proc. tej pomocy (prawie 320 mln zł). Reszta trafiła do państwowych molochów, przede wszystkim spółek węglowych. Jednak poprawa ich wyników, podobnie jak i hut, to nie jest zasługa pomocy państwa, ale polepszenia koniunktury. Nic dziwnego, że pracownicy tych przedsiębiorstw są przeciwni prywatyzacji - dodaje gazeta.
Górnicze związki zawodowe postanowiły przeprowadzić akcję informacyjną na ten temat, żeby pokazać negatywne strony przekształceń.
Z największej pomocy korzystają w ostatnich latach PKP. Pasażerowie jednak tego nie odczuwają. Przedstawiciele spółki przyznają, że ani złotówka z 6,5 mld zł pomocy w 2004 r. nie została przeznaczona na inwestycje - donosi "Rzeczpospolita".

czytaj także: "Rz": Dwadzieścia smoków polskiej gospodarki


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz