/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

IKEA finalizuje wykup gruntów pod fabrykę w Podlaskiem

PAP

Autor:
Źródło: PAP
Data: 2009-09-16


Szwedzki koncern IKEA zajmujący się m.in. sprzedażą mebli oraz artykułów wyposażenia wnętrz finalizuje wykup gruntów pod budowę fabryki płyt HDF do produkcji mebli w Podlaskiem - poinformowała we wtorek PAP Aleksandra Sikora z IKEA.

Fot. IKEA

To kolejny krok na drodze do budowy fabryki. "IKEA zależy na pomyślnym sfinalizowaniu wszelkich przygotowań prowadzonych obecnie, aby podjąć wdrażanie planowanej inwestycji w okolicach Bielska Podlaskiego" - poinformowała Sikora. Dodała, że finalizowanie wykupu gruntów jest jednym z elementów trwających przygotowań administracyjnych i lokalizacyjnych. IKEA nie odpowiada na razie wprost czy fabryka powstanie, tłumacząc, że trwają do tego przygotowania.

Fabryka miałaby powstać na terenie gminy Orla. Jak powiedział PAP wójt Orli Piotr Selwesiuk, z jego informacji wynika, że IKEA wykupiła już niemal cały potrzebny grunt - ponad 100 hektarów - z wyjątkiem dwóch działek, co do ceny których inwestor nie może się porozumieć z właścicielem. Według wójta ta nieruchomość nie stoi jednak na przeszkodzie, by inwestycja powstała.

Selwesiuk poinformował, że w minionym tygodniu do Ministerstwa Rolnictwa za pośrednictwem Podlaskiego Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku zostały skierowane wnioski o tzw. odrolnienie około 40 hektarów ziemi rolnej III klasy. To część gruntów potrzebnych pod inwestycję. Wójt poinformował, że odrolnienie jest potrzebne, by gmina mogła w najbliższych miesiącach zakończyć prace nad planem zagospodarowania przestrzennego terenu, gdzie ma powstać fabryka.

Inwestor podaje, że w fabryce w Podlaskiem mają być produkowane płyty HDF.

Z informacji, jakie od inwestora ma gmina Orla wynika, że IKEA chce zainwestować około 340 mln euro. Najpierw miałaby powstać fabryka płyt HDF, która mogłaby ruszyć z początkiem 2011 roku, a potem sukcesywnie także fabryka płyt wiórowych i mebli kuchennych. Pracę miałoby znaleźć około dwóch tysięcy osób.

IKEA jest także zainteresowana budową sklepu i centrum handlowego w okolicach Białegostoku. "Trwają rozmowy w sprawie miejsca przyszłej inwestycji, a pod uwagę branych jest kilka lokalizacji wokół Białegostoku" - poinformowała PAP Sikora. Nie podała szczegółów.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz