/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Nielegalna wycinka lasów: problemy w UE

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2009-09-08


Co pół roku brytyjska organizacja Chatham House organizuje międzynarodowe spotkanie dotyczące zwalczania nielegalnej wycinki drzew. Peter Feilberg, Dyrektor Generalny NEPCon, relacjonuje spotkanie, które odbyło się w lipcu tego roku.

Wygłoszone referaty i inne informacje związane ze spotkaniem znajdują się na stronie http://www.illegal-logging.info/.

UE niedostatecznie stanowcza?
Amerykańska ustawa Lacey Act, choć wdrażana od niedawna, zdążyła już udowodnić swoją skuteczność. Globalny Rejestr Ryzyka - wspólna inicjatywa FSC, Rainforest Alliance i NEPCon - uznana została za użyteczne narzędzie, pozwalające unikać sprowadzania drewna z niepewnych źródeł. Stworzony na potrzeby UE projekt systemu „Należytej Staranności“ w głównym zamyśle jest zbliżony do amerykańskiego Lacey Act.

Niestety wygląda na to, że przepisy unijne będą znacznie mniej surowe niż Lacey Act. W konsekwencji może się okazać, że ustawa przyjęta przez UE okaże się mało skuteczna w walce z handlem nielegalnym drewnem i bezprawnymi wycinkami.

Innym problemem jest koordynacja inicjatyw unijnych. Aby wdrożyć program redukcji emisji dwutlenku węgla, wynikającej z deforestacji i degradacji lasów (REDD), należy między innymi powstrzymać nielegalne wycinki. Kilku uczestników spotkania zwróciło uwagę na brak koordynacji inicjatyw narodowych związanych z nielegalną wycinką (takich jak unijny program FLEGT) i programu REDD.

Ocena ryzyka i korupcja
Wśród kwestii poruszonych podczas spotkania pojawiła się także sprawa nowego programu Transparency International. Program dotyczyć ma problemu korupcji w sektorze leśnictwa. System oceny ma być podobny do istniejącego już wskaźnika poziomu korupcji (CPI), który przedstawia wskaźniki korupcji w poszczególnych krajach. System może okazać się cennym narzędziem w ocenach ryzyka dla Drewna Kontrolowanego. 


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz