/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Projekt zmian w Zasadach i Kryteriach FSC

NEPCon / FSC

Autor:
Źródło: NEPCon / FSC
Data: 2009-09-08


W ciągu ostatnich kilku lat zaktualizowano wiele przepisów FSC. Tymczasem główne Zasady i Kryteria (P&C) od dziesięciu lat pozostają praktycznie bez zmian. Nowy projekt P&C został już opublikowany. Strony trzecie zostały zaproszone do wnoszenia uwag do projektu do 4 września 2009 r. Informacje na temat formy składania opinii znajdują się na stronie Principles & Criteria Review Page.

Ta sama forma, nowa treść
Nowy projekt nadal przewiduje 10 głównych zasad, stanowiących podstawę dla lokalnych standardów FSC.

Jedna z kluczowych zmian dotyczy regulacji związanych z plantacjami. Odtąd certyfikacja plantacji ma opierać się na takich samych zasadach, jak w przypadku pozostałych typów lasów. Zasada 10, która dotychczas dotyczyła plantacji, obecnie porusza kwestię roli lasów w procesie zmian klimatycznych. Niestety problem osuszania gleb torfowych, stanowiący ważny czynnik związany ze zmianami klimatycznymi, nie zostaje podjęty. Wskazówki związane z Zasadą 10 dotyczą przede wszystkim technik wycinki, ochrony przeciwpożarowej i paliw kopalnianych.

Zasada 1 dotyczy legalności działalności leśnej. Jest sformułowana w taki sposób, że mogłaby stanowić niezależny standard dla weryfikacji legalności. Może to oznaczać, że FSC planuje bardziej zaangażować się w działalność związaną z weryfikacją legalności.

W Zasadzie 6 złagodzono dotychczasowe wymogi związane z obszarami objętymi ochroną.

Jednym z priorytetów FSC jest rozwiązanie trudności związanych z certyfikowaniem niewielkich własności leśnych. Mimo tego nowa wersja P&C niewiele wnosi w tej sprawie. Jedynie działalność w najmniejszej skali, dotycząca SLIMF (Lasów Małych i o Niskiej Intensywności Użytkowania) została wzięta pod uwagę.

Wygląda na to, że kilku istotnych kwestii w ogóle nie poruszono w nowym standardzie. Brak w nim wymogów dotyczących jakości systemów zarządzania czy zasad używania znaku towarowego FSC. Pominięto również szczegółowe reguły sprzedaży certyfikowanych produktów leśnych. Również język i struktura nowych ustaleń wymagają poprawy.

Długi proces
Proces zatwierdzania i wdrażania nowego standardu jest długotrwały i żmudny. Ostateczna wersja P&C zatwierdzona zostanie późną wiosną 2010 r. Przedtem raz jeszcze odbędą się konsultacje publiczne na temat projektu. W najbardziej optymistycznym przypadku pierwsze efekty wdrażania nowego standardu pojawią się latem 2011 r.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz