/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Australijskie drewno z certyfikatem FSC

NEPCon

Autor:
Źródło: NEPCon
Data: 2009-09-08


Od niedawna cały kontynent australijski posiada własny, narodowy system oceny ryzyka drewna kontrolowanego FSC, zaaprobowany przez FSC-International. Dotychczas tylko niewielka część ogromnych lasów australijskich została objęta certyfikacją FSC. Ocena ryzyka ułatwia firmom wybór dostawców niecertyfikowanego surowca z Australii, który może zostać użyty w mieszanych produktach FSC.

Australia należy do krajów o niskim poziomie ryzyka jeśli chodzi o nielegalne wycinki, gospodarkę leśną naruszającą tradycyjne i cywilne prawa oraz zastosowanie modyfikowanych genetycznie gatunków drzew. Ryzyko związane z przekształcaniem naturalnych lasów w plantacje, z wyjątkiem Tasmanii i Terytorium Północnego, jest również niskie.

Wysoki poziom ryzyka dotyczy w Australii przede wszystkim problemu wysokiej wartości przyrodniczej o znaczeniu globalnym. Wiele spośród unikalnych gatunków i ekosystemów, z których słynie kontynent australijski, nadal pozostaje zagrożonych. Obowiązujące w Australii przepisy, programy i narzędzia, zdaniem licznych stron trzecich, nie stanowią skutecznego systemu ochrony.

Firmy sprowadzające drewno kontrolowane z Australii będą musiały dostosować swoje programy weryfikacji do wymogów związanych z nową oceną ryzyka. W przypadku ryzyka klasyfikowanego jako „nieokreślone” wymaga się od firm przeprowadzenia auditów terenowych na danym obszarze leśnym, w celu zweryfikowania czy konkretne źródło pochodzenia prezentuje niski poziom ryzyka.

Ocenę ryzyka ustalono na podstawie ekspertyzy FSC Australia, przy współpracy ze stronami trzecimi. FSC International ostatecznie zatwierdziło ocenę 8 lipca 2009 r.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie FSC-Australia oraz Global Forest Risk Registry.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA