DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Przewodnik dla stolarzy - Jan Heurich
 

Za mało drewna - Małym firmom grozi upadłość

Autor: Marian Struś
Źródło: Nowiny - Gazeta Codzienna
Data: 2004-06-29


Dobrą koniunkturę w przedsiębiorstwach branży drzewnej może zahamować zbyt mała podaż surowca. Leśnicy mówią, że nie dadzą go więcej.

Wysoki kurs euro oraz duże możliwości eksportowe dla wyrobów i półfabrykatów z drewna sprawiły, że w ostatnim roku na Podkarpaciu powstało kilkadziesiąt nowych firm zajmujących się przetwórstwem drewna. W efekcie przemysł drzewny zgłosił na ten rok zapotrzebowanie na dodatkowe 4-5 mln m sześc. drewna. Tymczasem Zarząd Lasów Państwowych zapowiada, że w najbliższych latach przedsiębiorstwa nie mogą liczyć na więcej drewna.

- Na ten rok mamy do pozyskania 1 478 tys. m. sześc. drewna i jest to poziom z ub. roku. Ponad 70 proc. surowca trafia na rynek lokalny - mówi Wojciech Szepieciński, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji LP w Krośnie.
- Nie będziemy wycinać więcej niż 60 procent tego, co przyrasta - uzasadnia Janusz Dawidziuk, dyrektor generalny LP.

Więksi przedsiębiorcy wcześniej uniezależnili się od lokalnych dostaw. Importują drewno z zagranicy. - Około 75 proc. surowca sprowadzamy ze Słowacji - mówi Mieczysław Przybylski z krośnieńskiego "Nowego Stylu”.
- Mają dobry surowiec i cenowo są konkurencyjni. Importujemy półfabrykaty - stwierdza Antoni Żołnierczyk z sanockiego "Extransu”.

Bogdan Czemko, dyrektor biura Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego ma wątpliwości, co do zasad stosowanych przez Lasy Państwowe. Jego zdaniem, zapasy drewna w polskich lasach są duże i należałoby zwiększyć jego podaż. W obecnej sytuacji małe zakłady drzewne, dla których import jest ekonomicznie nieuzasadniony, mogą zbankrutować.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz