/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Jak chronić Puszczę Bialowieską przed kornikiem

Lasy Państwowe

Autor: Barbara Gołowacz
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-09-08


Leśnicy z Białowieży spotkali się z Regionalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, by ustalić plan ochrony drzewostanu przed tym owadem. Puszcza Białowieska ma teraz zostać objęta szczególnym nadzorem.

Dzięki staraniom leśników organ opiniodawczo-doradczy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku wizytował Białowieżę, by ocenić skutki działalności kornika. Obradom w Rezerwacie Krajobrazowym im. Władysława Szafera przewodniczył Zdzisław Jabłoński.

Gośćmi byli Grażyna Łaska z Politechniki Białostockiej, Jacek Łoziński, dyrektor Wigierskiego Parku Narodowego, Wiesław Walankiewicz z Akademii Podlaskiej w Siedlcach oraz Andrzej Bobiec z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, a także przedstawiciele Lasów Państwowych z nadleśnictw Białowieża, Browsk i Hajnówka. Nie zabrakło też członków samorządów lokalnych, pozarządowych organizacji ekologicznych oraz mediów lokalnych.

Po prezentacjach biologii kornika drukarza oraz zaobserwowaniu skutków jego działalności podczas terenowej wizyty omawiano metody walki z owadem. Należą do nich: czynna ochrona drzewostanów, polegająca na usuwaniu drzew zasiedlonych przez kornika i niedopuszczenie do wylotu młodego pokolenia owadów. Jest to metoda ograniczająca populację. Inną reakcją jest zaprzestanie jakiejkolwiek ingerencji w celu ochrony naturalnych procesów przyrodniczych.

Obecnie Lasy Państwowe prowadzą stały monitoring Puszczy Białowieskiej. W przypadku zagrożenia w rezerwacie nadleśniczy każdorazowo informuje o tym organ ochrony przyrody, nadzorujący dany obiekt. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku Lech Magrel zapewnił, że wykorzysta przedstawione po spotkaniu opinie, aby szybko podjąć skuteczne decyzje dla ochrony drzew w Puszczy.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA