/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

RDLP Olsztyn: Rozmowy leśników z przedsiębiorcami leśnymi

Lasy Państwowe

Autor: Romuald Ulas
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-09-04


Omówienie sytuacji na rynku usług leśnych było głównym tematem rozmów na posiedzeniu Komisji ds. współpracy z przedsiębiorcami leśnymi, które odbyło się 26 sierpnia w Olsztynie.

Rozmowy leśników z przedsiębiorcami leśnymi w RDLP OlsztynRozmowy leśników z przedsiębiorcami leśnymi w RDLP OlsztynFot. Lasy Państwowe

„Pomimo trudnej sytuacji polskich firm, współpraca leśników i przedsiębiorców leśnych w Olsztynie przebiega bardzo dobrze” – mówił Stefan Kwiatkowski, prezes Regionalnego Oddziału Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych w Olsztynie.

W posiedzeniu, oprócz członków Komisji, wzięło udział 45 przedsiębiorców leśnych, wykonujących pracę na terenie nadleśnictw nadzorowanych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Olsztynie oraz goście z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych. W spotkaniu uczestniczył również Rafał Jajor, redaktor naczelny „Drwala” - pisma przedsiębiorców leśnych.

Przewodniczący Komisji, Paweł Artych, zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej, zwrócił uwagę na:
· potrzebę ulepszania współpracy leśników i przedsiębiorców leśnych,
· konieczność inwestowania w sprzęt leśny,
· udostępnianie lasu dla potrzeb technologicznych , przez co zwiększy się wydajność pracy sprzętu specjalistycznego zakładów usług leśnych,
· doskonalenie zawodowe leśników i przedsiębiorców leśnych.

Obecnie na terenie RDLP Olsztyn pracuje 138 zakładów usług leśnych. Są to wyposażone w profesjonalny sprzęt leśny przedsiębiorstwa, zatrudniające od kilkunastu do kilkudziesięciu pracowników. Współpraca nadleśnictw z tymi firmami dotyczy głównie pozyskiwania drewna. O tym, jak sytuacja ekonomiczna Lasów Państwowych związana ze sprzedażą drewna wpływa na tę współpracę, mówił Sebastian Smoluk, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych. RDLP w Olsztynie wraz z olsztyńskim oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa od 2007 r. organizują dla tych firm szkolenia, które cieszą się dużą popularnością.

Przedsiębiorcy rozmawiali z dyrektorem RDLP w Olsztynie, Janem Karetką, na temat procedur związanych z przetargami na wykonanie prac gospodarczych w nadleśnictwach. Dotyczyło to między innymi umożliwienia podpisywania umów na dłuższy okres, co dawałoby przedsiębiorcom możliwość prowadzenia zrównoważonej gospodarki.

O konkretnych możliwościach dofinansowania przedsiębiorstw leśnych mówił Igor Rozumowicz, przedstawiciel Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W tym roku ARiMR uruchomił działanie dotyczące tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw na terenie wiejskim. Jest to obecnie jeden ze sposobów pozyskania środków unijnych przez ZUL-e.

Nie zabrakło też podsumowań. Bieżącą działalność Stowarzyszenia Przedsiębiorców Leśnych w Olsztynie opisywali: Stefan Kwiatkowski, prezes Regionalnego Oddziału SPL, oraz Robert Kazimierczak, członek Zarządu Głównego SPL, który poinformował także o utworzeniu Zespołu Doradczego Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych. Zespół składa się zarówno z przedstawicieli Lasów Państwowych, jak też z członków Stowarzyszenia.

Bezpieczeństwo pracy podmiotów gospodarczych w nadleśnictwach oceniał Adam Sieradzki, inspektor Państwowej Inspekcji Pracy.


 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz