/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Archeolodzy odkryli drewniane Stonehenge

Autor: dja
Źródło: BBC
Data: 2009-08-15


Pozostałości kręgów wykonanych z drewna ponad 4000 lat temu odkryli archeolodzy w hrabstwie Tyrone (Irlandia Północna).

Archeolodzy przy pracy nad drewnianymi kręgamiArcheolodzy przy pracy nad drewnianymi kręgamiFot. BBC

Na drewniane kręgi natrafiono podczas prac związanych z budową drogi w okolicach miejscowości Ballygawley. Odkryte ślady układają sie w dwa koncentryczne kręgi. Z jednej ze stron znajdują się również pozostałości konstrukcji mogącej być czymś w rodzaju okazałego ganku. Z badań wynika, że prawdopodobnie z zewnątrz nie było widać co dzieje się wewnątrz kręgów. Oznaczanie wieku metodą datowanie węgla C14 wskazuje, że kręgi powstały w połowie trzeciego tysiąclecia p.n.e., jednak część elementów może być starsza.

Odkrycie jest bardzo ważne dla archeologii. Dotychczas mogło się wydawać, że kręgi budowane były głównie z kamienia, a drewniane były rzadkością. Pogląd ten być może trzeba będzie zrewidować. Do tej pory odnaleziono zaledwie kilka "drewnianych" kręgów, ale prawdopodobnie dzieje się tak tylko dlatego, że ich pozostałości nie są już widoczne na powierzchni ziemi ze względu na ich mniejszą trwałość.

Podobnie jak w przypadku Stonhenge i innych podobnych kręgów, nie jest jasne ich przeznaczenie. Jest możliwe, że były związane obrzędami rytualnymi, celebrowaniem lub upamiętnianiem zmarłych. Istnieją również teorie, że kręgi służyły obserwacjom astronomicznym.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz