/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

100 tys. m3 wiatrołomów w RDLP Poznań

Lasy Państwowe

Autor: Anna Wawrzyniak-Strzelińska, oprac. dja
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-07-29


Burza, która przetoczyła się 23 lipca nad południowo-zachodnią częścią Wielkopolski spowodowała znaczne straty w lasach. Według wstępnych szacunków, na terenie RDLP Poznań wiatr powalił ok. 100 tys. m3 drewna.

Wielkopolskie lasy ucierpiały od wiatruWielkopolskie lasy ucierpiały od wiatruFot. Lasy Państwowe

Najbardziej ucierpiały nadleśnictwa Góra Śląska, Krotoszyn i Piaski. Poważne straty w jednym leśnictwie odnotowało też Nadleśnictwo Karczma Borowa. – Szacowanie szkód ciągle trwa, ale już w tej chwili wiemy, że do uprzątnięcia będzie około 100 tysięcy metrów sześciennych drewna – powiedziała Małgorzata Stachowiak z Wydziału Ochrony Lasu. – W obrębach nadleśnictw Góra Śląska i Piaski są miejsca, z których w całości zmiotło las.

Wichura powaliła przede wszystkim sosny, w większości starsze, nawet powyżej 80 lat. Tymi drzewami opiekowało się już kilka pokoleń leśników. Straty dotyczą również infrastruktury, dróg, zabezpieczeń upraw przed szkodami od zwierzyny. Jest mnóstwo upraw, gdzie całe grodzenia będzie trzeba wymienić.

Zniszczone i zatarasowane pniami drogi utrudniają leśnikom dotarcie do miejsc dotkniętych klęską. Szacowanie i usuwanie szkód jest pracą bardzo niebezpieczną, w każdej chwili grożącą wypadkiem z powodu połamanych zawieszonych drzew. Dlatego też leśnicy stawiają przy wejściach do lasu tablice z zakazami wstępu. Niestety, czasami ciekawość okolicznych mieszkańców jest silniejsza niż rozsądek i instynkt samozachowawczy. Leśnicy apelują o respektowanie zakazów wstępu.

Pracę leśników utrudnia także brak prądu w wielu miejscowościach czy niedziałające telefony komórkowe.

Osoby usuwające szkody poraża martwa cisza panująca w lesie. Nie słychać śpiewu ptaków, nie widać zwierząt. Trzeba pamiętać, że wichura była dramatem nie tylko dla ludzi – dodaje Małgorzata Stachowiak.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA