/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Dom drewniany czy murowany?

Fleishman-Hillard

Autor:
Źródło: Fleishman-Hillard
Data: 2009-07-28


W ostatnich latach pojawiło się wiele technologii budowy domów jednorodzinnych. Najczęściej budowane są domy murowane. Zwolenników zdobywają również drewniane domy szkieletowe. Gwarancją wieloletniej satysfakcji jest odpowiedź na pytanie – dlaczego właściwie chcemy zbudować dom?

Dobrze w Polsce znane domy murowane to przede wszystkim sprawdzona i zaufana technologia. Konstrukcja tych domów jest trwała i ogniotrwała. Buduje się je na kilka pokoleń, a możliwości architektoniczne są praktycznie nieograniczone. W wielu firmach budowlanych, takich jak ES Polska, nie ponosi się dodatkowych opłat za zmiany dokonywane w projekcie. „Nasi klienci mają całkowity wpływ na wygląd domu, jeśli spodoba im się inny projekt, my go zrealizujemy” – mówi Michał Jalovecký, prezes ES Polska.

Duża akumulacyjność cieplna to dodatkowa zaleta domów murowanych. Znacznie więcej, niż w przypadku domów szkieletowych jest też ekip budowlanych. Materiały konstrukcyjne oraz izolacyjne stosowane do budowy tego typu domów są łatwo dostępne – istnieje duża liczba hurtowni i składów budowlanych, gdzie można się w nie zaopatrzyć.

Z kolei wadą domów budowanych technologią murowaną jest czas trwania budowy. Trwa ona od 6 do 12 miesięcy, często nawet dłużej. Na przeszkodzie stoi przede wszystkim sezonowość podstawowych prac budowlanych. Domy murowane mają dosyć grube ściany zewnętrzne, zwłaszcza jeśli są dodatkowo ocieplane. Budowa takiego domu to proces pracochłonny, wymaga wiedzy by np. uniknąć mostków termicznych, czy też dobrze osuszyć go z wilgoci technologicznej.

Rozwiązaniem może być powierzenie tych prac inwestorowi zastępczemu. Zdaniem prezesa firmy ES Polska w Polsce wciąż pokutuje przeświadczenie, że dom można sprawnie i szybko zbudować samemu. „Polacy porywają się na budowę domu metodą gospodarczą, czego skutkiem są często spotykane porzucone szkielety domów. A przecież można zlecić zadanie inwestorowi zastępczemu, który wykona wszystkie prace związane z budową domu, łącznie z pomocą w uzyskaniu finansowania.” – komentuje Michał Jalovecký.

Alternatywą dla domów murowanych są popularne w Kanadzie oraz Stanach Zjednoczonych domy szkieletowe. Wybierane są głównie ze względu na szybki czas budowy, która trwa ok. 3 miesiące. Inne zalety to mała grubość ścian oraz energooszczędność.

Jednak w Polsce technologia szkieletowa nie jest jeszcze rozpowszechniona, a wymaga bardzo dużej dokładności oraz kultury technicznej. Buduje się je najczęściej na jedno pokolenie, choć w przypadku dobrej jakości materiałów i konserwacji mogą posłużyć nam dłużej. Duże trudności sprawia też uzyskanie odpowiedniego drewna. Z uwagi na jego wysoki koszt, wielu producentów stosuje tańszy odpowiednik. Inną wadą domów szkieletowych jest ograniczona rozpiętość stropów oraz niewielkie możliwości projektowe. Ich stosunkowo niska popularność sprawia, że w przypadku sprzedaży są trudnozbywalne.

Domy szkieletowe doskonale sprawdzają się w Kanadzie czy Stanach Zjednoczonych, gdzie panuje inna kultura mieszkania. Obywatele tych krajów są bardziej mobilni, przenoszą się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pracy. W Polsce natomiast wciąż panuje kultura dziedziczenia ”z dziada pradziada” i budowy takich domów, które posłużą kilku pokoleniom. Wydaje się zatem, że pozycja domów murowanych jeszcze długo pozostanie niezagrożona.

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA