/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Płyty gipsowo-włóknowe: Celuloza lepsza od kartonu

Drewno.pl

Autor: dja
Źródło: Drewno.pl
Data: 2009-07-28


Współczesne budownictwo cechuje coraz większa indywidualizacja rozwiązań, co sprawia, że standardowe materiały czy systemy nie zawsze albo nie w pełni spełniają oczekiwania użytkowników, czy też na etapie projektowo wykonawczym – oczekiwania architektów i wykonawców. Wszyscy znamy płyty gipsowo-kartonowe i wiemy jak ogromnie zmieniły sposób budowy czy przeprowadzania modernizacji lub remontu pomieszczeń. Znamy też ich ograniczenia - kruchość, skłonność do rozwarstwiania pod wpływem wilgoci czy palność. Od ponad pięciu lat na naszym rynku obecny jest inny produkt - płyty gipsowo-włóknowe, które dzięki dodatkowi drewna w postaci włókien celulozowych, stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych płyt stosowanych w suchej zabudowie.

Firma Knauf oferuje płyty Vidiwall i Vidifloor na ściany i podłogiFirma Knauf oferuje płyty Vidiwall i Vidifloor na ściany i podłogiFot. Knauff

Płyty gipsowo-włóknowe składają się z gipsu (80%) i włókien uzyskiwanych w procesie wtórnego przetwarzania papieru (20%). W celu uzyskania jednorodnych płyt, bez jakichkolwiek środków wiążących, obydwa te składniki są mieszane z dodatkiem wody i prasowane pod wysokim ciśnieniem, a następnie suszone, impregnowane środkami hydrofobowymi i przycinane na odpowiednie formaty. W wyniku oddziaływania wody następuje reakcja gipsu, który przenika do włókien i otacza je, powodując wysoką stabilność i niepalność płyt.

Dzięki jednorodnej strukturze i uzbrojeniu włóknami płyty tego typu posiadają dużą stabilność oraz niezwykłą wytrzymałość i uniwersalność w porównaniu z płytą tradycyjną. Płyty gipsowo-włóknowe można bez ryzyka pękania przytwierdzać klamrami, wkrętami lub gwoździami nawet w odległości 1 cm od krawędzi. Wkręt z kołkiem rozporowym umocowanym w płycie gipsowo-włókowej o grubości 12,5 mm wytrzymuje obciążenie wspornikowe do 50 kg - nie ma więc problemu z zawieszeniem na ścianie nawet dużego i ciężkiego lustra czy regału.

Płyty gipsowo-włóknowe nie mają oklein kartonowych jak płyty gipsowo-kartonowe. Dzięki temu są znacznie odporniejsze na działanie wilgoci i ognia. Można je z powodzeniem stosować we wszystkich typach pomieszczeń łącznie z łazienkami i kotłowniami. Wyjątkowo dobrze nadają się do wymagających technicznie zastosowań na poddaszach domów.

Własności mechaniczne płyt gipsowo-włóknowych umożliwiają ich zastosowanie jako niepalnego nośnika dla innych materiałów. Można je oklejać np. fornirami i uzyskać ekskluzywny produkt do wykańczania wnętrz. Po zespoleniu z materiałem termoizolacyjnym, nadają się do docieplania wewnętrznych ścian budynku. Można je również stosować jako poszycie zewnętrzne w domach szkieletowych. W tym przypadku płyty muszą być jednak osłonięte na przykład sidingiem drewnianym lub PVC.

Technologia montażu płyt gipsowo-włóknowych jest prosta i podobna w swych pryncypiach do technologii montażu płyt gipsowo-kartonowych. Płyty te mocuje się do konstrukcji metalowej lub drewnianej za pomocą wkrętów. Na stykach płyt nie stosuje się wzmocnień taśmą, lecz 5-7-milimetrowe spoiny wypełnia się specjalną masą szpachlową lub klei dwuskładnikowym klejem poliuretanowym. Aby łączenia nie pękały, masę szpachlową należy nakładać w dwóch warstwach z zachowaniem przerw technologicznych na ich wyschnięcie i stwardnienie. 

Płyty nie wymagają gruntowania przed malowaniem, klejeniem tapety bądź nakładaniem glazury, gdyż w trakcie produkcji zostały zabezpieczone przed nadmiernym wchłanianiem wilgoci. 

Właściwości materiałów gipsowo-włóknowych:
- Wytrzymałość na rozciąganie przy zginaniu - min. 5,5 N/mm2;
- Możliwość obciążania ścian dla płyt o grubości 10 mm: - min. 20 kg na normalny wkręt, - min. 40 kg na kołek rozporowy;
- Możliwość obciążania ścian dla płyt o grubości 12 mm: - min. 30 kg na normalny wkręt, - min. 50 kg na kołek rozporowy;
- Masa - 1120 do 1250 kg/m3;
- Wilgotność - max. 2,0%;
- Izolacja dźwiękowa - pochłanianie dźwięku do Rw = 66 dB i wartości poprawy wytłumiania odgłosu kroków do VM = 16 dB (w przypadku stropów lekkich) lub 24 dB (w przypadku stropów masywnych ciężkich);
- Ochrona przeciwpożarowa - płyty zostały zakwalifikowane jako niezapalne;
- Izolacja cieplna - wartość obliczeniowa współczynnika przewodności cieplnej ustalona dla płyt wykończeniowych wynosi 0,36 W/(mK), a współczynnik oporu dyfuzji 11 m 2 hYh Pa/g.

Płyty gipsowo-włóknowe: Celuloza lepsza od kartonu (Zdjęcia: 3)

Firma Knauf oferuje płyty Vidiwall i Vidifloor na ściany i podłogiPłyty produkowane przez firmę Xella obecne są na rynku pod marką FermacellFirma Rigips oferuje płyty gipsowo-włóknowe Rigidur

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Płyty gipsowo-włóknowe

Płyty gipsowo-włóknowe najlepsze w naszym kraju produkuje firma Fermacell, już nie będę wymieniał zalet nad gipsowo-kartonowymi, jako budowlaniec od lat korzystamy w ich produktów. Zrobiliśmy z zespołem wiele obudów poddasz, piwnic łazienek i ścian działowych, warto postawić na solidną firmę.

Inzagi [1]Odpowiedz na ten komentarz2018-03-03 17:06:31

Zgłoś nadużycie

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz