/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
Szkieletowy dom drewniany
 

Na 0,5 mln m3 szacowane są straty po huraganie w RDLP Wrocław

Lasy Państwowe

Autor: Marek Zięba
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-07-28


Huragan, który przeszedł nad Polską w czwartek 23 lipca, nie oszczędził także dolnośląskich lasów. Straty są ogromne – wynoszą około pół miliona metrów sześciennych, co stanowi ponad jedną piątą drewna wycinanego rocznie w RDLP we Wrocławiu.

Wichura nawiedziła lasy na Dolnym ŚląskuWichura nawiedziła lasy na Dolnym ŚląskuFot. Lasy Państwowe

Żywioł spustoszył lasy na powierzchni ok. 1000 ha, głównie w nadleśnictwach Legnica i Wołów. Ucierpiały także Żmigród i Milicz. Leśnicy będą musieli usunąć wszystkie powalone i połamane drzewa, by w ich miejscu posadzić nowy las. Rozmiar katastrofy dobrze pokazuje masa powalonego drewna – ok. 0,5 mln m sześc. Dla porównania – rocznie na Dolnym Śląsku wycina się go ok. 2,3 mln m sześc.

W pierwszych dniach po przejściu huraganu leśnicy szacowali szkody oraz usuwali powalone drzewa, w pierwszej kolejności te zagrażające bezpieczeństwu na drogach, powalone wzdłuż linii kolejowych i energetycznych. Teraz zabiorą się za usuwanie i wywożenie z lasu pozostałych drzew. Będą także przygotowywać las pod nowe, przyszłoroczne sadzenia. Aby odnowić zniszczony las, trzeba będzie posadzić aż 7 mln sadzonek.

Leśnicy apelują, żeby nie odwiedzać lasów dotkniętych żywiołem, jest to bowiem bardzo niebezpieczne. Drzewa mogą się przewracać bądź łamać przy najmniejszych porywach wiatru. Prosimy o przestrzeganie wywieszanych znaków zakazu wstępu do lasu w lasach uszkodzonych przez huragan oraz o rozsądek w korzystaniu z lasów nie dotkniętych nim bezpośrednio, ale osłabionych w wyniku jego przejścia.

Na 0,5 mln m3 szacowane są straty po huraganie w RDLP Wrocław (Zdjęcia: 2)

Wichura nawiedziła lasy na Dolnym ŚląskuZdjęcie lotnicze pokazujące rozmiar szkód

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA


 
 
facebook
newsletter

Zapisz się na bezpłatny

Wiadomości z portalu na e-mail

Zapisz