/* */
DREWNO.PL - Portal branży drzewnej - ogłoszenia
 

Na 0,5 mln m3 szacowane są straty po huraganie w RDLP Wrocław

Lasy Państwowe

Autor: Marek Zięba
Źródło: Lasy Państwowe
Data: 2009-07-28


Huragan, który przeszedł nad Polską w czwartek 23 lipca, nie oszczędził także dolnośląskich lasów. Straty są ogromne – wynoszą około pół miliona metrów sześciennych, co stanowi ponad jedną piątą drewna wycinanego rocznie w RDLP we Wrocławiu.

Wichura nawiedziła lasy na Dolnym ŚląskuWichura nawiedziła lasy na Dolnym ŚląskuFot. Lasy Państwowe

Żywioł spustoszył lasy na powierzchni ok. 1000 ha, głównie w nadleśnictwach Legnica i Wołów. Ucierpiały także Żmigród i Milicz. Leśnicy będą musieli usunąć wszystkie powalone i połamane drzewa, by w ich miejscu posadzić nowy las. Rozmiar katastrofy dobrze pokazuje masa powalonego drewna – ok. 0,5 mln m sześc. Dla porównania – rocznie na Dolnym Śląsku wycina się go ok. 2,3 mln m sześc.

W pierwszych dniach po przejściu huraganu leśnicy szacowali szkody oraz usuwali powalone drzewa, w pierwszej kolejności te zagrażające bezpieczeństwu na drogach, powalone wzdłuż linii kolejowych i energetycznych. Teraz zabiorą się za usuwanie i wywożenie z lasu pozostałych drzew. Będą także przygotowywać las pod nowe, przyszłoroczne sadzenia. Aby odnowić zniszczony las, trzeba będzie posadzić aż 7 mln sadzonek.

Leśnicy apelują, żeby nie odwiedzać lasów dotkniętych żywiołem, jest to bowiem bardzo niebezpieczne. Drzewa mogą się przewracać bądź łamać przy najmniejszych porywach wiatru. Prosimy o przestrzeganie wywieszanych znaków zakazu wstępu do lasu w lasach uszkodzonych przez huragan oraz o rozsądek w korzystaniu z lasów nie dotkniętych nim bezpośrednio, ale osłabionych w wyniku jego przejścia.

Na 0,5 mln m3 szacowane są straty po huraganie w RDLP Wrocław (Zdjęcia: 2)

Wichura nawiedziła lasy na Dolnym ŚląskuZdjęcie lotnicze pokazujące rozmiar szkód

 
Komentarze Komentarze do artykułuSkomentuj Dodaj komentarz

Brak komentarzy. Twój komentarz może być pierwszy.

Powrót

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA